Automix.centrum.sk

ŠKoda musí aktualizovať softvér v prevodovkách. Na Slovensku sa to týka vyše tisíc áut

15. marca 2017  |  Autoporadňa
Celosvetovo musí softvérovú úpravu priebežne absolvovať takmer 200-tisíc áut, ide o modely Fabia, Rapid, Roomster, Octavia, Superb a Yeti
Príčinou, kvôli ktorej škodovka od januára priebežne zvoláva (respektíve opravuje pri pravidelnej servisnej prehliadke) 192-tisíc vozidiel Fabia, Rapid, Roomster, Octavia, Superb a Yeti súvisí so softvérom automatickej 7-stupňovej DSG prevodovky. Akcia sa týka áut, vyrobených od januára 2013 do augusta 2015.

 
 DSG prevodovka v Škode Yeti (Foto: ŠKoda Auto)


Dôvodom zvolávacej, respektíve servisnej akcie je možná nesprávna funkcia softvéru, ktorá môže viesť k prekročeniu únosného tlaku v hydraulickom systéme prevodovky. Oprava spočíva v softvérovej aktualizácii, netýka sa žiadnych „hardvérových" dielov. V susednom Česku sa problém týka 3 260 áut, na Slovensku ich je 1 157.

Aktualizácia trvá približne hodinu a je zdarma. Škoda Auto výslovne upozorňuje, že tento problém nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre posádku a nemôže viesť k žiadnym kritickým stavom pri aute. Oprava môže byť preto bez problému aj súčasťou pravidelnej servisnej prehliadky. Tak sa deje aj na Slovensku.

Autor: ČTK, Martin Domček


(c) News and Media Holding