Automix.centrum.sk

Kedy je čas prezuť zo zimných na letné pneumatiky?

10. marca 2017  |  Revue
Zima skončila a leto už nie je tak ďaleko. Kedy je však správny čas vymeniť zimné pneumatiky za letné?
Správne načasovanie výmeny zimných pneumatík za letné je celkom umenie. Aj keď sa môžete riadiť podľa legislatívy, stále tu hrá dôležitú úlohu počasie aj zdravý rozum a predpoveď počasia. Ako teda na to?

 
 Ilustračný obrázok


Zákon limituje ale neporadí

Aktuálne (v roku 2017) u nás zákon káže používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca povinne vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Ak teda vyrazíte na suché cesty s letnými gumami, je to legálne. Ak vás ale zastihne nepriazeň počasia, môže z toho byť pokuta a ak by ste mali dopravnú nehodu, môžete mať problémy aj krátením plnenia povinnej zmluvnej poistky. A to vás môže vyjsť oveľa drahšie ako sada pneumatík.

Sledujte teplomer a predpoveď

Základným pravidlom je, že letné pneumatiky by ste mali nasadiť vtedy, keď vonkajšia teplota dlhodobo neklesá pod 7 ºC (ideálne ani v noci). Samotné prezutie však závisí napríklad aj od toho, kde bývate a jazdíte.

Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

 Ilustračný obrázok


Že nasneží koncom marca v Komáre je menej pravdepodobné ako že nasneží na Štrbskom plese. Môže sa však (výnimočne) stať, že bude padať sneh ešte aj v apríli. Niekedy je lepšie počkať približne do polovice apríla. Legislatíva je síce smerodajná ale zdravý rozum je dôležitejší.

A čo tak jazdiť v lete na zimných pneumatikách?

Hoci nie je jazda na zimných pneumatikách v lete tak nebezpečná ako na letných v zime, strácajú aj zimné pneumatiky vplyvom vyšších teplôt svoje vlastnosti a brzdná dráha sa môže predĺžiť aj o 20 %. Zimné pneumatiky sa opotrebúvajú rýchlejšie ako letné a spôsobujú aj vyššiu spotrebu paliva. Preto je včasné prezutie na letné aj ekonomickým rozhodnutím.

V stručnosti - ak je zlé počasie, počkajte aspoň do polovice až konca marca. Mať zimné pneumatiky zbytočne dlho nie je vyslovene nebezpečné, ale hlavne neekonomické.

Autor: Daniel Krnáč


(c) News and Media Holding