Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 21.7.2017
meniny má Daniel

VIDEOTEST - PRVÁ JAZDA: Mazda MX-5 je univerzálny liek

31.8.2015 | Testy

Vyskúšali sme si novú generáciu legendárneho japonského roadsteru. A presne to by ste mali spraviť aj vy. Pretože nová MX-5 je fantastická.

Je to náročná práca, ale niekto to robiť musí. Povedal som si minulý týždeň, keď som bol nútený stráviť pár hodín za volantom novej Mazdy MX-5 štvrtej generácie v kopcoch okolo Barcelony. Po prvý krát sme sa zároveň pokúsili natočiť video priamo z medzinárodného podujatia.

 
 VIDEO A GALÉRIU NÁJDETE POD ČLÁNKOM


Hoci budem dnes zrejme znieť ako platená propaganda, Mazda MX-5 je auto, ktoré by ste si mali všetci vyskúšať (ľubovoľnú generáciu). Je minimalistické, jednoduché, ľahké, zábavné, jazdí ukážkovo a okrem toho je to kabriolet. A najnovšia generácia je doteraz najúspornejšia a najvybavenejšia.

Hoci na papieri nie je MX-5 príliš rýchle auto, dôležité sú jazdné vlastnosti či reakcia motora (aj zvuk). Jazdné vlastnosti sú ukážkové (a zábavné) aj vďaka dvojitej lichobežníkovej náprave vpredu, viacprvkovej zadnej náprave a pohonu zadných kolies. Hoci najnovšia využíva MX-5 elektrický posilňovač, jeho vyvážaniu a citlivosti samotného riadenia sme nemali čo vytknúť.

 
 VIDEO A GALÉRIU NÁJDETE POD ČLÁNKOM


Na pohon auta slúžia dva pozdĺžne uložené atmosférické benzínové štvorvalce využívajúce technológiu Skyactiv. Slabší 1,5 litrový štvorvalec (v inej verzii známy aj z Mazdy2) má výkon 96 kW (130 k) a 150 Nm. S týmto motorom dokáže MX-5 akcelerovať na stovku za 8,3 sekundy. Výkonnejší dvojliter disponuje výkonom 118 kW (160 k) a krútiacim momentom 200 Nm. Na 100 km/h s ním dokáže auto zrýchliť
za 7,3 sekundy. Oba využívajú kompresný pomer 13:1 a sú kombinované s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou.

Verzia so slabším motorom váži 975 kg a verzia s výkonnejším motorom váži 1000 kg. To dosiahli inžinieri aj vďaka hliníkovým dielom karosérie (napríklad kapota, blatníky, oblúky nad sedadlami).

Na Slovensku začína nová Mazda MX-5 od 23 990 eur za verziu s 1,5 litrovým motorom. V základnej výbave nájdete 16 palcové zliatinové kolesá, manuálnu klimatizáciu, elektrické okná či audiosystém s USB. Najlacnejšia verzia s dvojlitrovým motorom vás vyjde 29 590 eur.

Ale radšej raz vidieť ako tri krát si prečítať. Video z našej krátkej jazdy na MX-5 nájdete pod článkom. Podrobnejšieho a plnohodnotného testu z našich ciest sa dočkáte už čoskoro.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme