Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 29.5.2017
meniny má Vilma

VIDEO: Toto je najúspešnejší autofilm všetkých čias. Má 9 minút

19.3.2017 | Revue

Zabudnite na Bullita či Ronina. Tento francúzsky film menom „C'était un rendez-vous" (v preklade Bolo to rande) z roku 1976 síce pozostáva len z jedného kontinuálneho záberu, no aj dnes je stále zaujímavý. Nepadne v ňom však ani slovo.

Pred vyše 40 rokmi sa francúzsky oscarový režisér Claude Lelouch spontánne rozhodol, že natočí krátky film s jednoduchou pointou. Vtedy ešte netušil, že výsledkom bude jeden z najpopulárnejších autofilmov všetkých čias. Jeho časť použila ako svoj klip k pesničke Open Your Eyes aj skupina Snowpatrol.

 
Upevnenie kamery na auto


Je 5:30 ráno a trojčlenná posádka Mercedesu-Benz 450SEL vyráža z parížskeho Porte Dauphine smerom na kopec Montmartre. Na prednej maske 6,9 litrovej V8 limuzíny je gyroskopicky uchytená kamera s 10 minútovým kotúčom 35 milimetrového filmu.

 
Mercedes-Benz 450SEL s 6,9 litrovým V8 motorom


Výber režisérovho súkromného 450SEL nebol náhodný - jeho hydropneumatické pruženie pomáhalo dosiahnuť stabilnejší obraz. Za volantom sedí samotný Lelouch a auto sa rúti cez červené aj protismery, miestami aj rýchlosťou vyše 200 km/h.

 
Kritické miesto pri parížskom Louvri


Podľa režiséra bolo na jeho ceste len jediné miesto, kde nemal bezpečný výhľad - kolonáda pri Louvri. Tam však stál človek s vysielačkou, ktorý mal monitorovať situáciu. Ako však neskôr zistili, bola pokazená. Do karát im však hrala zelená na semafore.

O chvíľu však prichádza problém - jednu z ulíc blokuje nákladné auto. Lelouch volí okľuku, čo však znamená ďalších pár minúť navyše. Vystačí však kotúč alebo bude všetko to riskovanie nakoniec zbytočné?

 
Šťastný koniec - príchod na rande


Auto úspešne prichádza do cieľa - k schodom na parížskom Montmartre. Vodič vyskočí z auta a privíta ho čakajúca dáma, dnes už jeho manželka. Nikomu sa nič nestalo a 10 minútový kotúč vystačil (len tak tak).

 
Ferrari 275GTB


To však nie je koniec. Hoci V8 450SEL má dobrý zvuk, v kombinácii s trojstupňovým automatom to nie je to pravé. Preto absolvuje tím rovnakú trasu týždeň na to s dvanásťvalcovým Ferrari 275GTB - kvôli nahraniu zvukovej stopy.

Zvyšok je história a výsledok si môžete pozrieť vo videu pod článkom. Bolo to riskantné aj nezpodpovedné? Určite. Dnes je to však už história svetovej kinematografie a pri dnešnej parížskej premávky a nových obmedzeniach vjazdu sa už nič podobné nikdy nezopakuje. A podľa Clarksona vyzerá Bullit pri tomto filme ako komiks...

Autor: Daniel Krnáč
Foto: darkroastedblend.co, collectioncar.com, Les Film 13


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme