Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 21.7.2017
meniny má Daniel

VIDEO: Bláznivý Ford Transit mal V8 v strede už v roku 1971

30.7.2016 | Revue

Čo sa stane, keď skombinujete V8 motor z Le Mans špeciálu s obyčajnou dodávkou? Takéto šialenstvo - Ford Transit Supervan.

Clarkson nám nie raz opakoval: v sedemdesiatych rokoch bol do 80% lúpeží nejakým spôsobom zainteresovaný Ford Transit. Dôvodom boli jeho jazdné vlastnosti podobné normálnemu autu. Ford sa však rozhodol Transit propagovať aj oficiálnym, možno ešte extrémnejším spôsobom.

Tímu Terry Drury Racing prikázal do jeho stredu (do nákladného priestoru) napchať motor z Le Mans špeciálu - Fordu GT. Zadné kolesá Transitu tak z roku 1971 poháňal 4,0 litrový V8 s výkonom približne 400 koní. Je pravda, že tam už nenapcháte toľko cementu, ale na trati sa tejto dodávke pomenovanej Supervan (superdodávka) celkom darilo. Jej reálna užitočnosť je však otázna. Vlastne ani nie otázna - je to krásne zbytočné. Dobové video pod článkom s Transitom jazdiacim po okruhu je však dostatočne pútavé na to, aby im to história odpustila.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue