Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 22.5.2017
meniny má Júlia, Juliana

Táto Lada má V8 z BMW a driftuje ako nič (+video)

22.7.2016 | Revue

Čo sa stane zo žiguláku, keď doň namontujete V8 a nápravy z BMW o k tomu zavaríte diferenciál? No predsa poriadny driftovací stroj.

Viem, že je to tu už celkom pretlak žigulákov, no vzhľadom na popularitu týchto vozov o ňu stále javíte záujem. A tých upravených a zaujímavých je skutočne dosť. Stačí spomenúť Nivu, čo pokorí na šprinte aj Nissan GT-R. A teraz sme opäť vďaka autoforum.cz natrafili na ďalšiu upravenú Ladu.

Táto Lada 2107 z Poľska dostala označenie „666" mala pod kapotou namiesto pôvodného štvorvalca najprv V6 motor z Oplu Omega a teraz V8 motor od BMW. Ide o relatívne malý trojliter pôvodne z modelov 530i (E34) alebo 730i (E32). Kombinovaný je so šesťstupňovým manuálom ZF, tiež z BMW. Malý objem na V8 však znamená aj relatívne nízky výkon - 160 kW / 218 k a 290 Nm. Na menej ako tonu vážiacu Ladu to je viac ako dosť. Šprintér to síce nie je no drifty mu idú slušne.

 
Upravená Lada 2107 s motorom V8 od BMW


Zadné sedadlá sú preč, rovnako aj koberce a interiér. Tuhosť karosérie zvyšuje bezpečnostný rám a hmotnosť klesla aj vďaka nahradeniu normálneho skla plexisklom. Rozšírenia blatníkov a spojler pochádzajú z Lotyšska. Pod prednou maskou je vidno aj prídavný olejový chladič a v kufri zas nájdete novú 20 litrovú nádrž na palivo.

 
Upravená Lada 2107 s motorom V8 od BMW


Podvozok pochádza tiež z BMW. Predná náprava je z BMW radu 3 (E36) no jej geometria je kompletne nastaviteľná pre potreby driftovania. Pôvodná tuhá zadná náprava je preč a nahradilo ju zavesenie kolies z BMW radu 5 (E39). Brzdové kotúče pochádzajú od firmy Zimmerman a vzadu nenájdete samosvor ale „zvarovosvor" - teda zavarený diferenciál (obe kolesá sa otáčajú rovnako). Jazda na normálnych cestách je tak celkom zaujímavá... Podvozok je kombinovaný s tlmičmi a pružinami KW.

 
Upravená Lada 2107 s motorom V8 od BMW


Ak sa vám tento projekt páči a vravíte si „žigulák s V8, to musím mať", máme dobré správy. Auto je práve na predaj - cena vás však asi prekvapí - 22 666 eur. Auto je to ale zaujímavé, ako je vidno aj na fotkách z jeho stavby. Nájdete ich spolu s ukážkou driftovania dole pod článkom.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme