Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Ford: Odteraz neprodukujeme žiadny odpad končiaci na skládkach!

14.7.2016 | Revue

Výrobným závodom spoločnosti Ford of Europe sa podarilo v priebehu piatich rokov znížiť množstvo odpadu určeného na skládky z ročnej produkcie 6 000 ton na nulu.

Poslednými závodmi, ktoré pri výrobe dosiahli nulovú produkciu odpadu určeného na skládky, sú španielska Valencia a rumunská Craiova. Týmto je v Európe 12 výrobných závodov automobilky, ktoré buď recyklujú alebo opakovane využívajú všetok svoj vyprodukovaný odpad.

 
 Ford znížil množstvo odpadu končiaceho na skládkach v priebehu 5 rokov zo 6000 ton na nulu


Spoločnosti Ford of Europe sa podarilo dosiahnuť nulovú produkciu odpadu z výroby určeného na skládky vo všetkých jej výrobných závodoch v Európe. Tým kleslo množstvo odpadu, ktorý končil na skládkach, v porovnaní s rokom 2011 až o 6 000 ton za rok - čo sa rovná množstvu odpadu, ktorý za rok vyprodukuje mesto s 12 500 obyvateľmi

K inovačným opatreniam, ktoré sa použili na dosiahnutie nulovej produkcie odpadu určeného na skládky, patrí briketovanie brúsneho kalu z továrne na výrobu motorov v britskom Dagenhame, vďaka čomu je možné znova použiť olej vo výrobnom procese. Vo výrobnom závode v španielskej Valencii zas robia z odpadu, ktorý nebolo možné recyklovať alternatívne palivá. 

 
 Ford - schéma ukazuje, ako sa automobilke podarilo zredukovať odpad


Poslednými závodmi, ktoré pri výrobe dosiahli nulovú produkciu odpadu určeného na skládky, sú španielska Valencia a rumunská Craiova. V roku 2015 uviedol Ford na európsky trh nový operačný systém pre správu energie vo výrobnom systéme, ktorý umožňuje riadiť dopyt a na diaľku ovládať energetické a vykurovacie systémy výrobných závodov v záujme vyššej energetickej účinnosti. Ide o súčasť energetickej stratégie, ktorá viedla k 25-percentnému zníženiu spotreby energie v porovnaní s rokom 2011, čo zodpovedá ročnej úspore 800 gigawatthodín.

V rokoch 2013 až 2015 spoločnosť Ford znížila aj svoju celosvetovú spotrebu vody na každé vyrobené vozidlo z pôvodných 4,04 na 3,81 kubických metrov a znížila aj emisie oxidu uhličitého na každé vyrobené vozidlo z 0,78 na 0,72 tony. 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Revue