Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 21.7.2017
meniny má Daniel

10 najobľúbenejších áut redakcie Automixu za rok 2015 - 1. časť

31.12.2015 | Revue

Ku koncu roka sme sa rozhodli spraviť výber našich najobľúbenejších testovaných áut. Snažili sme sa zahrnúť všetky kategórie a pozrieť sa objektívne na autá, za ktorými sa nám bude po tomto roku tak trošku cnieť.

Koncoročné bilancovanie mám osobne veľmi rád. Ukazuje na extrémne prípady toho najlepšieho (aj najhoršieho), čo daných 12 mesiacov ponúklo. Od milých prekvapení, cez dych berúce osobnosti, až po chvíľky plné extázy a vzrušenia. Vravím samozrejme o vozoch, od ktorých som mal tú česť niekoľko dní spravovať doklady a kľúče. Výber 10 najlepších vozov sme si s Danom podelili na polovicu. Tu je mojich prvých 5 šampiónov.

Ford Fiesta 1.0 EcoBoost SCTI - Pútavý zovňajšok a výnimočná osobnosť

Malý hatchback mi zostal v pamäti vďaka čertovsky zaujímavej osobnosti. Nešlo o najrýchlejšie auto tohto roka, ani o najprecíznejšie, či najkrajšie. S malou Fiestou to bola láska na prvý pohľad, už pri preberaní v Summit Motors. Výborne kontrastný čierno-červený exteriér a výzor šteniatka pit bulla, ktoré síce nepôsobí, že by vám malo odtrhnúť ruku, no zúbky cerí poriadne. Hrozne milé a zľahka agresívne.


Ford Fiesta 1.0 SCTI


Ergonomicky slabý interiér vynahradzovali výborné jazdné vlastnosti. Litrový trojvalec, zábavný zvuk motora a 140 koní v aute vážiacom 1,1 tony sú s výborným podvozkom od Fordu zbraňou na okresky. Pri jazde po kľukatých cestách v Štiavnických vrchoch som od úsmevu chytal kŕče a cesta domov po diaľnici ma taktiež nenechala chladného. Má svoje chyby, no pre mňa bola Fiesta 1.0 EcoBoost SCTI najlepšou osobnosťou na štyroch kolesách v roku 2015.

Subaru Forester 2.0D Lineartronic - Schopnosti miesto imidžu

Dnes sú cesty plné žiarivých SUV-čiek nesúcich deti do školy a následne mamy a otcov do práce. Úspech Subaru Forester nie je v nádhernom exteriéri (aj keď škaredý nie je), či v prekombinovanom luxusnom priestore pre pasažierov. Nemá najtichší a najúspornejší motor a technologicky je pekne povedané, niekoľko týždňov za konkurenciou. Miesto huňatých koberčekov ale dostanete gumové vaničky, ktoré blato a sneh z vašich gumákov udržia na mieste a nedovolia, aby váš drsný životný štýl ušpinil auto viac, než je to nutné.


Subaru Forester


Interiér znesie 3 hyperaktívne deti v plnom nasadení a váš domáci miláčik môže žuť palubovú dosku až kým mu nevypadnú všetky zuby. Vy ju len utriete a môžete bez ujmy, trčiacich káblov a polámaných plastov pokračovať v jazde. Taktiež si nespomínam, kedy som sa cítil tak pohodlne na zadných sedadlách auta. Subaru Forester je stelesnením svojho mena (lesník). V spojení s výbornou prevodovkou Lineartronic a naftovým boxerom vás bude pohodlne a spoľahlivo voziť dlhé roky, po cestách aj „necestách".

BMW 640i Gran Coupé xDrive - Trendový oblek na cocktail party

Stretli ste už niekedy na formálnej recepcii či stretnutí človeka, ktorý nebol naškrobený ako všetci naokolo, no aj tak pôsobil honosne a nikoho svojím zjavom nepoburoval? Presne takto si predstavujem BMW rady 6 Gran Coupé. Pokiaľ by sa tento krásny voz zamotal do konvoja vládnych limuzín, všetci by si to všimli, no nikto by neprotestoval a nemal potrebu ho z neho vyhodiť. Aj keď tam nepatrí.


BMW 640i xDrive


Matná biela farba a interiér pripomínajúci štýlovo rozliate cappucino po bielom hodvábnom obruse. O zvuk sa staralo renomované duo Bang & Olufsen. Samozrejme, pokiaľ by sa vám obohrala vaša výberovka najlepších skladieb od Herberta von Karajana, radový šesťvalec priam dokonalý zvuk audio sústavy s prehľadom vynahradí. Ani víkend pred testom 640i stráveným v spoločnosti šialenej M6 Gran Coupé, neskryl kvality famózneho, matne bieleho elegána so slabším motorom.

Škoda Superb L&K - Dlhé cesty v nenápadnom luxuse

Nový Superb zobral európske automobilové weby úderom a jeho mediálnej všade prítomnosti sa nedalo vyhnúť. V mojom prípade som išiel do týždňového testu Superbu L&K po celodennej skúsenosti so Superbom kombi z Mníchova. Myslím, že masívne PR zo strany Škody podporovalo naozaj podarené auto, ktorým Superb je. Lacnejšiu limuzínu si od VW Group nekúpite a to, že je Superb tým najdostupnejším krížnikom v koncerne, vidieť skutočne na minimálnom počte miest. Väčšinou ide ale o tvrdšie plasty.


Škoda Superb L&K


Podarený exteriér, známy naftový motor, dvojspojková prevodovka. Superb nie je zábavným autom, ale všetko do čoho sa pustí, robí veľmi dobre.

MINI John Cooper Works

Ak som nazval Fiestu šteniatkom pit bulla, toto MINI musím nazvať šteniatkom pit bulla kojeného steroidmi. Výkon 231 koní a váha 1 220 kilogramov v aute o veľkosti topánky Zdena Cháru. To dokáže vbodnúť poriadnu adrenalínovú injekciu. Jeho adoptívni rodičia v BMW mu podarovali famózny podvozok, s ktorým dokážete v zákrutách doslova čarovať.


MINI JCW - foto: Marko Thirring


Kedykoľvek sa ráno zobudíte a máte chuť podráždiť egá majiteľom športových vozov, s kľúčmi od MINI JCW to pôjde bez problémov. JCW síce nie je brutálnou raketou v priamej čiare, no keď sa cesta začne kľukatiť, konkurencia hltá prach. Je to hračka pre veľkých chlapcov a dievčatá. Na jeho šoférovanie treba rešpekt a niekedy aj odvahu, no akonáhle si nájdete svoju polohu za volantom, nebudete z neho chcieť vystúpiť.

Zvyšok rebríčka pripravuje Dano v druhej časti. 

Prajem úspešný štart do nového roka 2016 :)

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Revue