Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Kauza Vošický: Dealeri Hyundaiu v Čechách sa búria

27.11.2015 | Revue

U našich západných susedov rezonuje v automobilovom priemysle kauza generálneho riaditeľa importu Hyundai Vladimíra Vošického. Dealeri sa cítia podvedení a žiadajú jeho odstup.

Dvojka na českom trhu, automobilka Hyundai momentálne zamestnáva české média kauzou dealerov Hyundai, ktorí obviňujú riaditeľa z nekalých praktík a podvádzania dealerov. Témou podvodu sú nesplniteľné kvóty predaja, ktoré sú viazané na získanie prémie za predaj automobilov Hyundai. Dealeri sa sťažujú na to, že automobily predávajú pod ich nákupnými cenami. Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou by sa mal importér vyrovnať po splnení predajných kvót. Súčasťou tohto vyrovnania je aj vyplatenie prémií za predaj. Ak dealer nepredá stanovený počet áut, prichádza o prémie a dostáva do straty, čo priamo ohrozuje ich existenciu.

Hyundai nezastavíš

Tak znelo motto jednej z kampaní na predaj automboilov Hyundai. Generálný riaditeľ Vošický si veľmi rád vzal na mušku českú automobilku Škoda, ktorá je na trhu jednotkou. Pri uvádzaní modelu i20 na trh sa neštítil ani priameho porovnania s Fabiou. Slovami: Váš soused z Boleslavi bude tááákhle malý... narážali priamo na majiteľov Fabie. Kontroverzná reklama však imidžu kórejskej automobilky skôr uškodila, než pomohla. Po sťažnostiach spomínaný dovetok z reklamy stiahli. Nespokojnosť s prácou generálneho riaditeľa dokumentujú aj existujúce súdne spory s českým zastúpením Hyundai. Pred nástupom do funkcie riaditeľa viedol české zastúpenie Fordu a Peugeotu. Údajne už z tých dôb si získal nepriateľov.

Na druhej strane pod vedením Vošického si získal Hyundai pozíciu trhovej dvojky. Zároveň je to však skôr následok modelovej ofenzívy automobilky, než brilantného umu riaditeľa importu. Dôkazom je tohtoročný pokles predajov aj napriek tomu, že konkurenčné značky vykazujú nárast predaja.

Sporné prémie

Kauza vypukla po zverejnení obvinení zo strany najväčšieho predajcu Hyundai-Fischer, pána Antona Fishera, ktorý má údajne k dispozícii aj sms-ky v ktorých Vošický žiada úplatok za vyplatenie spomínaných prémií za augustový predaj.

Okrem toho Fisher uvádza, že podmienky predaja vozidiel sú doslova likvidačné. Rovnako sa pán Fisher vyjadril, že mu bola ponúknutá aj odmena 5 miliónov českých korún ak svoju kampaň proti Vošickému stiahne.

 

Autor: Majo Bóna

Zdroj: http://www.vladimireodstup.cz/, idnes.cz

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Revue