Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 21.7.2017
meniny má Daniel

Toto kupé Tatra JK 2500 mohlo konkurovať Astonom a Jaguarom

31.3.2017 | Revue

Československo nebolo práve ideálnou motoristickou krajinou. Nie že by tu nebolo dostatok nadšených motoristov, ale regulácia trhu s autami, mizerný výber a vysoké ceny zahraničných áut z nás práve mekku motorizmu nerobili. Napriek tomu vzniklo aj „doma" niekoľko zaujímavých konceptov.

Jedným z nich je nepochybne aj Tatra JK 2500. Kupé, ktoré začalo vznikať v roku 1951 ako projekt konštruktéra Júliusa Kubinského vtedy pracujúceho v Brnenskej Karose. Vtedy sa uvažovalo o tom, čo s výrobnou linkou (na ktorej sa montovala Praga V3S), keď skončí vojenská výroba. To sa však tak skoro nestalo a projekt JK 2500 bol odložený. V roku 1955 sa k nemu Kubinský vrátil, ale už vo vlastnom voľnom čase.

 
 Tatra JK 2500


Predná náprava kupé pochádzala z vozu KdF, riadenie zas od VW / Porsche. Vzadu by ste našli nápravu De Dion. Základom auta bol rám z bezšvových trubiek. Diely karosérie boli ručne vyklepávané pod taktovkou karosára Jana Hegera. Drôtené kolesá a bubnové brzdy pochádzajú z Lacnie Aurelia.

Podľa autoforum,cz bola tara JK 2500 dlhá 4050 mm a rázvor činil 2300 mm. Vozidlo malo vážiť len 1160 kg a rozloženie hmotnosti bolo veľmi blízko 50:50.

Na úvod sa pod kapotou nachádzal 2,5 litrový radový šesťvalec Alfa Romeo s výkonom približne 90 konských síl. Kombinovaný bol s tiež talianskou štvorstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom zadných kolies.

Po dokončení vývoja známeho 2,5 litrového vzduchom chladeného V8 sa stal pohonným ústrojenstvom práve on. Výkon predstavoval 75 koní.

Keď bol model v roku 1956 dokončený, zožal úspech. Úradom sa však nepozdával a k výrobe nakoniec nikdy neprišlo. Pod kapotu sa však stihla dostať výkonnejšia verzia motora so 140 konskými silami.

Autor s vozidlom podľa údajne 13 rokov jazdil a nakoniec ho predal. Jeho ďalší osud je však neznámy.

Autor: DK
Zdroj: autoforum.cz, the petrolstop.com, oldconceptcars.com, tatralive.wz.cz, auto.cz


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Revue