Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip

Jaguar XJ220 má už 25 rokov!

6.8.2017 | Novinky

Iba minulý skončili oficiálne oslavy jeho 25teho výročia počas podujatia Silverstone Classic, na ktorom sa zúčastnilo až 42 vozidiel. Nechýbali pritom ani štyri najslávnejšie pretekárske autá XJ220c, z ktorých jedno cestovalo kvôli tejto príležitosti lietadlom až z Japonska, aby sa ukázalo viac ako stotisícovému davu nadšencov.

 
Zdroj: Silverstone Classic
 Jaguar XJ220 v priestoroch firmy Don Law Racing
Jaguar XJ220 je dodnes najrýchlejším vozidlom značky, jeho maximálna rýchlosť presiahla hranicu 340 km/h, čo je viac ako slušná rýchlosť na auto, ktoré bolo uvedené v roku 1992. Medzi rokmi 1992 až 1994 bolo vyrobených iba 271 kusov v spolupráci s partnerom Tom Wilkinshaw Racing.

 
Zdroj: Silverstone Classic
 Jaguar XJ220 počas svojich osláv na podujatí Silverstone Classic
Už len málokto pritom vie, že aj samotný koncept bol tajnou robotou úzkeho tímu, ktorý dnes poznáme pod menom „Sobotný klub." Páni pod vedením Jima Randla a Keitha Halfeta pracovali mimo pracovných hodín na koncepte celé víkendy bez vedomia vedenia spoločnosti.

 
Zdroj: Silverstone Classic
 Keith Helfet a Jim Randle, otcovia Jaguaru XJ220
Tento koncept, ktorý potom Jaguar pritom predstavil verejnosti - mal mať dvanásťvalcový agregát a pohon všetkých kolies. Realita, ktorá dorazila do predajní a odradila viacerých potenciálnych majiteľov žiadajúcich vrátiť svoje zálohy, však bola o dosť konzervatívnejšia. Pohon zadnej nápravy, preplňovaný šesťvalec - avšak s výkonom 542 koní a manuálnou 5-stupňovou prevodovkou. 

 
Zdroj: Silverstone Classic
 Interiér najrýchlejšieho Jaguaru všetkých čias - dodnes
Každé XJ220 pritom nieslo neskutočnú cenovku 470 000 libier. To len pre predstavu - aké sú tieto autá vzácne a prečo ich doteraz pri žiadnej príležitosti nikto nevidel spolu viac, ako iba pár áut. Teda, až do minulého týždňa.

 
Zdroj: Silverstone Classic
 3,5 litra V6 - biturbo
Obrovskú zásluhu na tomto podujatí má britský špecialista Don Law a jeho firma Don Law Racing, ktorá stojí za životom väčšiny XJ220(prevzala zodpovednosť za XJ220 od súťažného tímu JaguarSport), udržujúc ich pri živote všetkými silami.Samotný Don Law si podujatie vychutnal za volantom Fordu Van XJ220, ktorý slúžil ako testovací prototyp. Nenápadný Transit bol postavený na podvozku XJ220 a samozrejme, poháňal ho aj výkonný agregát vtedy budúceho superšportu.

Zdroj: Silverstone Classic
 Jaguar XJ220 a jeho testovací prototyp - dodávka Ford
No a ďalšie plány? Už o týždeň sa stretne približne 50 pôvodných pracovníkov, ktorí ručne vyrábali všetky XJ220 a budú pokračovať v oslavách. Tomu sa hovorí nadšenie.

Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.