Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Utorok, 25.7.2017
meniny má Jakub

Aston Martin Valkyrie

12.7.2017 | Novinky

Keď v roku 2016 ohlásil Aston Martin svoje plány vytvoriť najrýchlejšie auto sveta, na ktorom bude spolupracovať so značkou Red Bull, všetci spozorneli. Okrem týchto dvoch svetových značiek totiž za autom, ktoré malo vtedy označenie AM-RB001, má byť meno Adrian Newey.

 
Autor: Aston Martin

Zdroj: Aston Martin
Meno bude pre mnohých čitateľov neznáme, avšak milovníci Formule 1 vedia, že kto má v tíme tohto geniálneho konštruktéra, má prakticky v rukách aj tituly. Preto toľko nadšenia z našej strany. Dnes máme konečne k dispozícii fotografie auta, ktoré by mali znázorňovať na 95 percent konečnú podobu auta, ktoré prepíše históriu.

 
Zdroj: Aston Martin
 Autor: Aston Martin


Fascinujúce už je len to, ako málo sa zmenilo oproti pôvodným návrhom, ktoré Aston Martin priebežne zverejňoval.Najväčšou zmenou je asi otvorenie priestoru medzi prednými kolesami a kabínou, ktoré mali najväčší vplyv na aerodynamiku a prítlak auta. Toto bolo vôbec kľúčom k navrhovaniu tvaru auta, ktoré pripomína viac pretekársky monopost ako auto.

 
Zdroj: Aston Martin
 Autor: Aston Martin


Jeho výkony by mali byť ale tiež bližšie k pretekárskym špeciálom. Veď aj predné svetlá - vychádzajú z technológii používaných Formulou 1. Svetelné elementy sú prichytené priamo na rám a sú približne o 30 až 40 percent ľahšie, ako tie najľahšie svetlomety, ktoré kedy Aston Martin vyrobil.

 
Zdroj: Aston Martin
 Autor: Aston Martin


Rovnaký prístup bol aplikovaný aj na všetkých ostatných detailoch. Predný znak Aston Martin? 70 mikrónov hrubá hliníková „nálepka," ktorá je o 30 percent tenšia ako ľudský vlas!Kabína je prísne minimalistická, odvezie dve dospelé osoby, ktoré v nej budú viac ležať ako sedieť. 4-bodové bezpečnostné pásy sú štandard, 6-bodové za príplatok.

 
Zdroj: Aston Martin
 Autor: Aston Martin


Ako sme už spomínali, toto je 95 percentná podoba Valkyrie. Konštruktéri hľadajú ešte ďalšie cesty, ako zlepšiť aerodynamiku vozidla a my sa teda rozhodne máme na čo tešiť. Za volant sa asi neposadíme, ale už dnes je isté, že Valkyrie bude mať obrovský vplyv na ďalší vývoj automobilov.

 
Zdroj: Aston Martin
 Autor: Aston Martin


Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.