Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip

Na iPhonoch v aute pribudne na jeseň nový „jazdný“ mód

11.6.2017 | Novinky

Nová funkcia bude súčasťou iOS 11, oficiálne sa volá Do Not Disturb While Driving (Nerušiť počas jazdy) a po jej aktivácii sa v aute počas jazdy zablokujú všetky prichádzajúce notifikácie, takže displej zostane tmavý

Apple do smartfónov a tabletov zavádza novú bezpečnostnú funkcia, ktorej úlohou je zabrániť rozptyľovaniu šoféra počas jazdy.

Tá sa na iPhone, iPade a dokonca aj iPode, využívajúcom operačný systém iOS aktivuje, akonáhle prístroj zistí, že idete v aute. Týka sa to nespárovaných telefónov, no aj smartfónov, pripojených k infotainmentu cez bluetooth alebo kábel. Na detekciu auta smartfón využije bluetooh, wi-fi a samozrejme bude merať aj rýchlosť.

 
 Nový „šoférsky“ míd nude súčasťou systému iOS 11 (Foto: Apple)


Vodič bude mať možnosť nastaviť si automatické odpovede, ktoré sa po obdržaní správy v režime šoférovania odošlú ich odosielateľom, ktorí sú uložení v kontaktoch. Tým sa zobrazí informácie, že nemôžete odpovedať, pretože práve šoférujete.

Apple Maps, Google Maps a ďalšie navigačné aplikácie budú v tomto režime fungovať, no vodič nebude mať možnosť zadať do nich cieľ počas jazdy. Rovnako bude možné v plnom rozsahu využívať aj Apple CarPlay, samozrejme, pokiaľ je ním auto vybavené.A čo ak nešoférujete, ale ste iba pasažierom? Túto funkciu budete môcť jednoducho vypnúť.

Apple zavedením tohto režimu reaguje aj na požiadavku NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) podľa ktorej len v USA zomrie každý deň osem ľudí pri haváriách, spôsobených tým, že vodič nevenoval pozornosť jazde, ale svojmu smartfónu.

Autor: Martin Domček

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.