Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 21.7.2017
meniny má Daniel

Pravda o pneumatikách. Michelin sa postavil proti časti priemyslu a navrhuje zbytočne neplytvať peniazmi, ani životným prostredím

19.5.2017 | Novinky

Nestáva sa často, aby sa súčasné firmy bránili vyššej spotrebe svojho tovaru. Prilieta snáď prvá lastovička?Michelin sa skutočne bráni hlasom, ktoré požadujú zvýšenie minimálnej výšky vzorky pneumatík z 1,6 mm na 3 milimetre.

Výrobca tvrdí, že neexistuje prepojenie medzi výškou 1,6 mm a vyšším počtom dopravných nehôd. Navyše, výmena pneumatík pri dosiahnutí troch milimetrov by motoristov stálo zbytočne veľa peňazí a malo negatívny dopad na životné prostredie.

 
 Autor: Michelin
Jazdením a opotrebovaním totiž pneumatiky zlepšujú spotrebu. Na základe požiadavky od Michelinu, spoločnosť Ernst&Young vykonala odhad, pri ktorom zistila, že predčasná výmena pneumatík by si vyžiadala od motoristov iba v Európe o 128 miliónov pneumatík ročne viac, čo by vyprodukovalo ďalších 9 miliónov ton CO2 ročne.

Rečou peňazí - ročne by sa iba v Európe minulo o 6 miliárd EUR viac! Na druhú stranu, Michelin vyzýva pre zmeny testovania pneumatík na mokre pri vzorke s výškou 1,6 milimetra.

Teraz sa totiž testujú iba nové pneumatiky a nie je pravdou, že pneumatiky menia svoje vlastnosti iba stratou hĺbky vzorky. Práve preto, aby si spotrebitelia mohli byť istí, aké sú schopnosti pneumatík aj po najazdení určitých kilometroch, Michelin navrhuje zavedenie nového testovania jazdených pneumatík na hranici ich legálnosti (1,6 mm).

Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.