Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip

Alternatívne formy investovania? Vína, hodinky ale hlavne autá

18.5.2017 | Novinky

Ak si niekto myslí, že na aute môže iba prerobiť - mal by sa zamyslieť nad tým, že za poslednú dekádu hodnota klasických áut vzrástla o takmer 460 percent. To je viac, ako pri nehnuteľnostiach, ktoré od roku 2000 narástli v Európe „iba" o zhruba 152 percent.

 
 Autor: Ford
Má to však svoje ale.Treba si dávať veľký pozor. Nie všetky autá sú zaručeným vkladom predurčeným na zhodnotenie a treba si uvedomiť aj to, že s uskladnením takýchto áut sú spojené nemalé náklady na priestor, údržbu a samozrejme aj poistenie.

Naše odporúčanie je - kupujte si to, k čomu máte vzťah a čo pre vás niečo znamená. Akýkoľvek nárast hodnoty tak bude krásnym bonusom.

 
 Autor: Ford
Výhodou starých áut je aj fakt, že v niektorých krajinách Európy sú staré autá omilostené od mnohých poplatkov a daní. Pre iných je to zase možnosť zrealizovať si svoj dávny sen, len je potrebné dávať si veľký pozor aj na špekulantov a vždy porovnávať ceny na okolitých trhoch.

S vidinou obrovského zisku sa objavilo totiž príliš veľa predajcov, ktorých autá sú jedinečné, raritné a najmä, pôvodné. Pri akomkoľvek obchode majte so sebou človeka, ktorému veríte a aj ak nebude mechanik, no ktorý vám bude ponúknuť objektívny pohľad tretej strany. Človek totiž veľmi ľahko podľahne emóciám a ako sa hovorí, láska býva slepá. Dôkladne si preverte pôvod auta, ak je to možné, jeho históriu.

Pomôcť by mali aj rôzne diskusné fóra, ktoré má dnes takmer každá značka. Ak nie na našom trhu, určite v zahraničí. Nezabudnite však na jedno, kupujte to najlepšie, čo nájdete. Renovácia býva zvyčajne veľmi drahá a nezáleží ani tak na značke auta. Samozrejme, sú aj výnimky, kde náhradné diely dosahujú extrémnych cien iba kvôli značke.

Sú však aj značky, kde náhradné diely už nie sú možné ani zohnať a potom nastáva náročný proces výroby nových dielov. To sú len vybrané faktory, na ktoré treba myslieť, no tejto téme sa ešte budeme určite v budúcnosti venovať.

Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.