Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip

Prokuratúra: Weiss podľa nej naozaj nešoféroval!

17.5.2017 | Novinky

Generálna prokuratúra (GP) SR po preskúmaní spisu potvrdila správnosť rozhodnutia prokurátora, ktorý zastavil stíhanie futbalového reprezentanta Vladimíra Weissa ml. Ako sa uvádza v stanovisku GP, z výpovedí svedkov, záznamov, vyšetrovacieho pokusu bolo jednoznačne preukázané, že auto futbalistu šoféroval Dávid B.

Na mieste vodiča v čase zastavenia auta sedeli podľa prokuratúry obaja muži. Za vodiča auta sa pritom podľa zákona považuje osoba, ktorá ovláda volant, plynový pedál, spojku a riadiacu páku. Vzhľadom na tieto skutočnosti bol ako vodič určený práve Dávid B. Ten sa nakoniec aj priznal, že šoféroval.

Generálna prokuratúra zároveň poukázala na niektoré nedostatky v postupe zasahujúcich policajtov, ktorí patrili do Pohotovostnej motorizovanej jednotky. "Vo vzťahu k Dávidovi B. ako vodičovi motorového vozidla policajti nevykonali po zastavení žiadne úkony služobnej činnosti, ani úkony trestného konania, a to napriek tomu, že mali od začatia výkonu služobnej činnosti vedomosť od obvineného Vladimíra W. o tom, že nebol vodičom vozidla," konštatuje prokuratúra.

 
 Vladimír Weiss púta pozornosť médií už dlhší čas n ielen svojimi výkonmi na trávniku. (Foto: Michal Smrčok/plus 1 deň)


Podľa zverejnených informácii si policajti pýtali doklady od Weissa, pričom ten im predložil doklady Dávida B. ako toho, kto šoféroval auto. To však policajti neakceptovali. Podľa prokuratúry boli na mieste povinní zisťovať vodiča vozidla, a tiež, či bol ovplyvnený návykovými látkami.

To sa však nestalo. "Policajti boli povinní zisťovať a zaisťovať aj daktyloskopické biologické a pachové stopy z relevantných súčastí motorového vozidla. Tieto úkony policajti nevykonali," konštatuje prokuratúra s tým, že na nedostatky na spoločnom rokovaní upozornili zástupcov polície.

GP zároveň uloží okresnému prokurátorovi povinnosť odovzdať relevantnú časť vyšetrovacieho spisu polícii na priestupkové konanie. Dôvodom je zistenie, že v aute sa v čase jeho zastavenia viezol veľký počet ľudí. Zisťovať sa tiež má, či vodič nemohol byť ovplyvňovaný ostatnými osobami pod vplyvom alkoholu. Záležitosť údajného ohrozenia pod vplyvom návykovej látky sa orgány činné v trestnom konaní zaoberali viac ako šesť mesiacov. Na prípade pracovalo šesť prokurátorov.

O kauzu slovenského futbalistu Vladimíra Weissa mladšieho sa generálna prokuratúra začala zaujímať v apríli v súvislosti s rozhodnutím Okresnej prokuratúry v Bratislave. Tá zastavila trestné stíhanie vedené pre prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, pretože je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I v marci ukončil vyšetrovanie prípadu s návrhom na podanie obžaloby.

Autor: SITA

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.