Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip

VIDEO: „Zelené peklo“ a nové Porsche GT3

6.5.2017 | Novinky

Len počas nedávneho autosalónu v Ženeve ukázalo Porsche svoju najnovšiu generáciu modelu GT3, ktorej najdôležitejšou zbraňou je nielen nový motor, ale opäť aj možnosť voľby manuálnej prevodovky.

 
 Autor: Porsche
Nová GT3 tak istým spôsobom podkopáva nohy senzácií posledných dvoch rokov - špeciálnej edícií Porsche 911R vyrobenej v 991 kusovej sérii (odľahčený špeciál s motorom z vtedajšej špičkovej verzie GT3 RS, ale s manuálnou prevodovkou - GT3 RS sa dodávalo iba s dvojspojkovou prevodovkou PDK). Len pre dokreslenie obrazu, prečo hovorím o senzácií, ceny Porsche 911R sa medzičasom vyšplhali do závratných výšin, koncom roka 2016 sa napríklad jedno auto vydražilo počas aukcie za takmer pol milióna EUR a hovorilo sa aj o súkromných transakciách, pri ktorých cenovka prekonala miliónovú hranicu!

Pre pár vyvolených, ktorí teda mali to šťastie a podarilo sa im už zadať objednávku - pretože autá ako GT3 sa nevyrábajú v úplne ľubovoľných počtoch, však Porsche vydalo pomerne dôležitú informáciu. Na legendárnom nemeckom okruhu Nurburgring toto auto dosiahlo fantastický čas 7 minút a 12,7 sekundy.Oproti predchodcovi si tak auto polepšilo o 12,3 sekundy, no kto pozná tento viac ako 20 kilometrový okruh, ktorý je mimoriadne rýchly a náročný, bude vedieť, že na to nestačí iba vyšší hrubý výkon novej generácie.

 
  Autor: Porsche
Nový motor totiž prechádza skoro bezo zmien zo závodného modelu GT3 Cup, pričom už len pohľad na budíky a najmä otáčkomer končiaci číslicou 10 000 dáva tušiť, aký bude jeho charakter. Pre úplnosť, výkon novej pohonnej jednotky s objemom 4 litre, samozrejme, v plochom usporiadaní dosahuje 368 kW (500 koní) avšak pri 8250 otáčkach!! Teda hranici, o ktorej drvivá väčšina dnešných motorov ani nevie, že existuje niekde v červenom poli. Porsche GT3 (s generačným označením 991.2) však vtedy len naberá dych a má pred sebou ešte niekoľko stoviek mimoriadne plodných otáčok v sprievode neskutočného zvuku. Stovku dosiahne za 3,5 sekundy a maximálnu rýchlosť nastavili na 320 km/h.

 
  Autor: Porsche
Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme