Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Budete prezúvať auto? Ponáhľajte sa, čaká nás zdražovanie pneumatík

16.2.2017 | Novinky

Motoristi sa tento rok dočkajú zdraženia pneumatík. Dôvodom je zvýšenie cien surovín pre ich výrobu. Drahšie pneumatiky hlási väčšina svetových výrobcov.

Zdraženie pneumatík sa udialo relatívne nečakane. Podľa Richarda Kramera, výkonného riaditeľa Goodyear Tire & Rubber Co. stúpli ceny komodít vrátane prirodzenej gumy v priebehu týždňa o 55 %. Píše portál moderntiredealer.com.

Stúpli však aj ceny iných zdrojových materiálov ako butadién či uhoľné sadze a výrobcu vyšli v priebehu prvých troch týždňov 300 miliónov dolárov navyše. Za tento rok však očakávajú náklady vyššie až o 1 miliardu dolárov. Preto vyhlásil Goodyear zvýšenie cien o 8% ešte od 1. februára 2017 a tento rok by ich cena už klesnúť nemala.

 
 Ilustračný obrázok: pneumatika Bridgestone na Mitsubishi ASX
Zvyšovanie cien však postupne hlásia aj ďalší svetoví výrobcovia ako Hankook, Bridgestone, Continental, Falken, Kumho, Michelin, Pirelli, Toyo či Yokohama. Posledný spomínaný potvrdil už teraz aj oficiálne zdraženie cien v Európe. Nakoľko aj iní výrobcovia pneumatík využívajú rovnaké zdroje surovín, zdraženie sa dotkne aj ďalších značiek pneumatík.

V priemere by mali ceny pneumatík stúpnuť od 5 do 9% v závislosti od výrobcu a typu pneumatiky. K zdraženiu už buď prišlo, alebo sa tak má stať v horizonte jedného až dvoch mesiacov. Pre názornosť to pri cene 50 eur za pneumatiku to znamená zdraženie o 2,5 až 4,5 eura na kus. Ak teda plánujete v dohľadnom čase vymeniť pneumatiky a chcete ušetriť, zrejme by ste tak mali spraviť čím skôr.

Autor: Daniel Krnáč

 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Novinky