Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Utorok, 25.7.2017
meniny má Jakub

Viedenské letisko sa napokon rozširovať nebude

10.2.2017 | Novinky

Medzinárodné letisko pri rakúskom hlavnom meste Viedeň nebude môcť vybudovať tretiu pristávaciu dráhu, pretože by to malo závažné dôsledky pre klimatické zmeny. Rozhodol o tom najvyšší súd.

Predpokladané zintenzívnenie leteckej dopravy súvisiace s ďalšou pristávacou dráhou by prispelo k zvýšeniu emisií oxidu uhličitého v Rakúsku o približne dve percentá ročne, uvádza sa v dnes zverejnenom rozhodnutí súdu.

 
 Viedenské letisko sa napokon nebude rozširovať zekologických dôvodov (Foto: viennaairport.com)


Verejné záujmy v prevencii globálneho otepľovania prevažujú nad záujmami v oblasti posilňovania kapacity Letiska Viedeň-Schwechat, "pretože sa očakáva, že klimatické zmeny budú spôsobovať rozsiahle škody na zdraví obyvateľstva vrátane úmrtí súvisiacich s otepľovaním, ako aj značné škody na ekonomike a poľnohospodárstve", tvrdí súd. Letisko oznámilo, že sa voči verdiktu odvolá.

Rozhodnutie súdu však znamená víťazstvo pre občianske a environmentálne skupiny, ktoré bojovali proti tomuto projektu. Viedenské letisko argumentuje, že musí zvýšiť svoju kapacitu, aby sa mohlo vyrovnať s takmer štvorpercentným každoročným nárastom pasažierov, ktorý súvisí s celkovým vzostupom leteckej prepravy v Európe.

Viedenské medzinárodné letisko, ktoré je významným centrom pre stredo- a východoeurópske destinácie, vlani vybavilo 23,4 milióna cestujúcich.

Autor: SITA

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.