Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 22.5.2017
meniny má Júlia, Juliana

13 nadnárodných firiem podpísalo dohodu na podporu vodíku

20.1.2017 | Novinky

V priebehu svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose, bola ustanovená takzvaná vodíková rada. Jej členmi sa stalo 13 popredných technologických a chemických firiem z celého sveta.

Svetová ekonomická rada zažila dohodu trinástich svetových firiem, ktoré si predsavzali v budúcnosti presadzovať vodík. Do vodíkovej rady patria spoločnosti Air Liquide, Alstorm, Anglo American, BMW, Daimler, Engie, Honda, Hyundai, Kawasaki, Royal Dutch Shell, Linde, Total a Toyota.

Členské spoločnosti sa v prehlásení zaviazali znížiť priemernú teplotu na planéte o dva stupne Celzia. Tento cieľ chcú dosiahnuť prostredníctvom investícií do vývoja a komercializácie vodíka a palivových článkov. Hodnota tohto balíka investícií je radou momentálne odhadovaná na 1,4 miliardy eur ročne.


Prototypmodelu BMW i8 na vodíkový pohon


„Sme presvedčení, že vodíkové automobily a automobily s palivovými článkami sa stanú jadrom energetického systému," uviedol Senji Kuraishi, výkonný prezident spoločnosti Honda Motor. Manažéri taktiež vyzvali predstaviteľov štátov, aby nachystali plány investícií do vodíkovej infraštruktúry vo veľkom merítku.

Vodík vidia ako budúcnosť automobilovej dopravy nie len predstavitelia spomínaných spoločností. Masívny nástup tohto typu paliva predpovedala taktiež vo svojom nedávnom prieskume KPMG. Finančný gigant zistil, že vodík má podporu manažérov väčšiny firiem pôsobiacich v automobilovom priemysle.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Novinky