Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Trump pokračuje vo vydieraní amerických automobiliek

4.1.2017 | Novinky

Vyhrážok budúceho amerického prezidenta sa už okrem General Motors zľakol aj Ford

Už v novembri minulého roku sme písali o konflikte medzi Trumpom a predstaviteľmi automobilky Ford, ktorá plánovala už dlhší čas presunutie časti výroby do Mexika. Po zvolení Trumpa rétoriku zmiernili a vyhlásili, že s ním budú spolupracovať a vychádzať mu v ústrety.

Ešte pred voľbami pritom jeho protekcionistický prístup kritizovali a budúcemu prezidentovi pripomenuli, že v USA automobilka vytvorila za posledných 5 rokov vyše 25-tisíc pracovných miest a preinvestovala v krajine približne 12 miliárd dolárov. Po voľbách bola už vo svojich výrokoch opatrnejšia a tvrdila, že s Trumpom súhlasí v tom, že krajinu treba zjednotiť, že je ochotná spolupracovať a podieľať sa na tvorbe nových pracovných miest a podporovať hospodársky rast krajiny.

 
 Trump chce, aby automobilky z USA vyrábali autá predovšetkým v USA Foto: profimedia.sk


Uplynulo ďalších pár týždňov a predstavitelia automobilky stiahli chvost úplne a z ich „mexických" plánov nezostal kameň na kameni. Americká automobilka Ford najnovšie úplne ruší plánovanú investíciu v objeme 1,6 miliardy dolárov do výstavby nového závodu v Mexiku. Podľa spravodajského portálu bbc.com to oznámil šéf firmy Mark Fields, ktorý zároveň uviedol, že automobilka vynaloží 700 miliónov dolárov do rozšírenia výrobných kapacít v štáte Michigan.

Rozhodnutie automobilky vraj vôbec nesúvisí s Trumpovými vyhrážkami, ale Ford len reaguje na prudký pokles predajov malých áut na severoamerickom trhu a zároveň jeho rozhodnutie predstavuje "vyjadrenie dôvery" v ekonomickú politiku zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Trump však nevydiera len Ford, ale aj General Motors. Novozvolený americký prezident totiž prostredníctvom siete Twitter pohrozil uvalením daní na automobilku General Motors pre dovoz kompaktných vozidiel do USA z Mexika. Trump vo svojom statuse uviedol, že vozidlá Cruze vyrábané v Mexiku GM dováža do USA bez zdanenia. Automobilke povedal, aby tieto vozidlá vyrábala v USA, "alebo aby platila na hraniciach daň". A clá na importované autá by mali byť podľa jeho skorších vyjadrení „naozaj vysoké".

Autor: Martin Domček, SITA

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Novinky