Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Auto je zdrojom pitnej vody. Stačí ak má klimatizáciu... a kohútik (+video)

22.9.2016 | Novinky

Nie je to žart. My sme si to mysleli tiež ale čím viac si o tom začnete čítať, tým viac si uvedomujete, že to vlastne výborný nápad.

V našich končinách je vody dostatok, preto ju väčšina vníma ako samozrejmosť. Nie je to však tak po celom svete. Preto by sme si ju mali viac vážiť a dávať na ňu pozor (a napríklad neťahať cez prírodné zásobárne vody ropovod...).

Vodu je však možné získať aj zo vzduchu, pomocou atmosférického generátora vody, ktorý vlhkosť zo vzduchu premieňa na pitnú vodu. Čím vyššia vlhkosť vzduchu a teplota vzduchu, tým viac vody dokáže generátor zachytiť.

Vedeli ste však, že máte generátor atmosférickej vody aj aute? Teda ak má to vaše klimatizáciu. Pri vytváraní studeného vzduchu pre kabínu sa na zariadení menom kondenzátor totiž kondenzuje voda, ktorá potom odteká na zem. Čo ale, ak by sa táto voda využila?

 
 Projekt Ford On-The-Go H2O - pitná voda z klimatizácie


To si povedali aj Doug Martin a John Rollinger, inžinieri Fordu, a inšpirovaní billboardom, ktorý zachytáva vodu zo vzduchu, „zbúchali" dokopy projekt „On-The-Go H2O" (vo voľnom preklade - voda za behu). Za normálnych okolností by sme použili slovo vyvinuli ale keď vidím to množstvo lepiacej a sťahovacej pásky... Na druhej strane, vďaka tomu je vidno, že niečo podobné môžete nainštalovať prakticky na každé auto s klimatizáciou aj vy sami.

Celý systém obsahuje nádržku na zber kondenzovanej vody, pumpu, 0,1 mikrónový filter na nečistoty, hadice a kohútik s batériou. Systém dokáže okrem generovania vody slúžiť aj ako filter. Za hodinu vygeneruje systém (s pustenou klimatizáciou samozrejme) približne 4 litre pitnej vody.

 
 Projekt Ford On-The-Go H2O - pitná voda z klimatizácie - takto to vyzerá pod autom


Takýto systém by si našiel uplatnenie napríklad na miestach, kde je pitná voda ťažko dostupná. Môže však byť problémom, že v takých končinách nie je klimatizácia v autách bežná. Systém by sa však uplatnil aj v karavanoch, ktoré by za jazdy samé dopĺňali nádrže s pitnou vodou. A keď k tomu pridáte dodatočný výmenník tepla s motorom, viete si generovať aj teplú vodu na sprchovanie. A u vodíkových áut je pitná voda generovaná priamo spaľovaním vodíka. Neznie to tak hlúpo, čo?

Pod článkom nájdete aj video s ukážkou systému.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Novinky