Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 22.5.2017
meniny má Júlia, Juliana

BMW postupne odhaľuje systémy nového "päťkového" radu

19.9.2016 | Novinky

Nové BMW rady 5 síce ešte svoju premiéru neabsolvovalo, no automobilka uvoľňuje na svet stále viac a viac informácií. Mnohé novinky len dobiehajú aktuálne trendy, no niektoré sú skutočne inovatívne a konkurencii dajú poriadne „do tela".

Najvyššiu prioritu z hľadiska príchodu noviniek dostal autonómny režim. Ten vychádza zo systému aplikovanom v väčšom „sedmičkovom" rade a principiálne má ísť o podobné riešenie, aké používa automobilka Tesla. Systém autopilota samozrejme ovláda niekoľko prvkov riadenia, ako napríklad tempomat, automatizované riadenie, alebo funkciu stop&go. Nie je to síce oficiálne potvrdené, no tento systém by mal pracovať až do rýchlosti minimálne 210 km/h, ako je tomu v limuzíne sedmičkového radu.


Video nájdete pod článkom


Novinkou má byť taktiež varovný systém proti kolízii na križovatke. Tento systém dokáže rozpoznať blížiace sa auto z bočnej ulice a pomôže vodičovi predísť kolízii. Systém je dokonca schopný zastaviť voz aj bez pričinenia vodiča. Celkom reálne sa taktiež špekuluje nad tým, že by mohlo nové BMW radu 5 zdediť diaľkovo ovládaného parkovacieho asistenta z najväčšieho sedanu značky. Svetová premiéra novinky je podľa všetkého naplánovaná na blížiaci sa parížsky autosalón, prípadne na zimný autosalón v Detroite.

Vo videu pod článkom je samozrejme väčšina dizajnových prvkov zakrytá, no isté črty sa postupne odhaľujú.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Novinky