Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Utorok, 23.5.2017
meniny má Želmíra

Nový Opel budete zrýchlovať a spomaľovať jedným pedálom a tlačidlom

8.9.2016 | Novinky

Aj dva pedále budú čoskoro priveľa. Nový elektromobily od General Motors budete totiž môcť spomaliť aj pomocou plynu a zastaviť zas pomocou tlačidla.

Každým dňom sme bližšie a bližšie masovejším elektromobilom. Jedným z tých sľubnejších je aj dvojica Chevrolet Bolt a Opel Ampera-e. Okrem 60 kWh batérií, dojazdu cez 300 kilometrov a rozumnej ceny sú však zaujímavé aj niečím iným.

 
 Elektromobil Chevrolet Bolt


U elektromobilov sme si už zvykli, že je možné zvoliť jazdný režim s tzv. rekuperáciou elektrickej energie. To znamená, že keď pustíte „plyn", pomocou brzdenia elektromotorom nabíjate batérie. Ak je tento efekt dostatočne silný, pri bežnom jazdení po meste dokážete (až na úplné zastavenie) jazdiť prakticky len pomocou jedného pedálu. Vždy keď pustíte plyn, auto začne brzdiť (podľa polohy pedálu). Reálne brzdy tak musíte pri pokojnej jazde použiť len na úplné zastavenie, kedy už rekuperácia nefunguje. Šetríte tak brzdy a získavate naspäť energiu.

Spomínaná dvojica elektromobilov má však disponovať aj špeciálnym tlačidlom na volante, ktoré bude aktivovať rekuperáciu na požiadanie. Stlačíte ho a, ak chcete, auto postupne silnou rekuperácie zastane. Podľa inžinierov dokáže tento systém predĺžiť dojazd o 5 %.

Znie to na počutie možno trochu zvláštne no zo skúsenosti vravíme, že sa na to zvyká ľahko a príjemne. Pripravte sa tak na „jednopedálové" autá.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Novinky