Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Ford chce o päť rokov predstaviť auto bez volantu a pedálov

18.8.2016 | Novinky

Spočiatku majú tieto autá jazdiť v službách zameraných na zdieľanie áut, teda car sharing, pre individuálnych klientov budú autá dostupné až o niečo neskôr.

Ford chce už v roku 2021 predstaviť autonómne auto štvrtej generácie, teda také, ktoré je samo schopné jazdiť po bežných cestách a nemá žiadne ovládacie prvky pre vodiča, čiže v ňom chýbajú pedále aj volant. Najprv by malo fungovať v rámci car-sharingu, čo značí, že si ho zavoláte podobne ako taxík a po použití ho jednoducho pošlete preč.

Že to Ford myslí s autonómnymi vozidla vážne, dosvedčuje aj fakt, že automobilka kúpila špecialistu na samoučiace sa stroje SAIPS z Izraela, do spoločnosti Velodyne vyvíjajúcej lidary investovala 75 miliónov dolárov (66,4 milióna eur) a do konca budúceho roka chce zdvojnásobiť počet svojich technologických zamestnancov, zaoberajúcich sa autonómnymi autami, ktorých by potom malo byť približne 260.

 
 Autonómny Ford Fusion Hybrid


Ešte na prelome minulého a tohto roka sa špekulovalo, že Ford chce použiť technológie Google, oficiálne oznámenie ale neprišlo. Namiesto toho automobilka výrazne investuje do vlastného vývoja. Rovnako postupujú aj väčšina ostatných výrobcov.

V súčasnosti má automobilka flotilu desiatich autonómnych vozidiel Ford Fusion Hybrid, do konca roku by ich však už malo byť tridsať a do konca budúceho už šesťdesiat. Uvidíme, či sa Fordu do piatich rokov podarí vyrobiť dostatočne bezpečné a inteligentné autonómne auto a či bude dovtedy v Európe prijatá legislatíva, umožňujúce ich nasadenie v bežnej premávke. Najmä v tej druhej otázke totiž máme vážne pochybnosti o reálnosti termínu. Minimálne na celoeurópskej úrovni, aj keď v krajinách ako napríklad Holandsko, sú tejto myšlienke celkom naklonení.

Teoreticky sa tak môže stať (a zrejme sa aj stane) v USA, kde sa zákonodarci s touto otázkou už vážne zaoberajú a v niektorých štátoch je už premávka takýchto áut s určitými obmedzeniami povolená. Či však povolia aj jazdu áut, v ktorých nebudú žiadne bežné ovládacie prvky a teda ani typické miesto pre vodiča, je taktiež otázne.

Autor: TASR, Martin Domček (redakčne upravené a rozšírené)

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Novinky