Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Kia Optima kombi odhalená: 242 koní aj plug-in hybrid

18.2.2016 | Novinky

Prvé kombi Kia Optima Sportswagon (SW) je na svete. Okrem plug-in hybridu sa dočkáme aj ostrej verzie GT.

Prvá generácia Kie Optima sa „kombíku" nedočkala. Minulý rok v Ženeve nám však automobilka (celkom akčným) konceptom Sportspace naznačila, že sa to u druhej generácie zmení. Tu je výsledok.

 
 Kia Optima Sportswagon


Nové kombi nesie označenie Kia Optima Sporstwagon (skrátene SW). Je 4 855 m dlhé (rovnako ako sedan), výška však stúpla o 5 mm a batožinový priestor narástol o 43 litrov na hodnotu 553 litrov. V interiéri môžete nájsť aj 8 palcový dotykový displej infotainment systému podporujúceho Apple Carplay aj Mirrorlink. Na výber je aj bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu.

Podobne ako sedan využíva aj kombi nezávislé zavesenie vpredu aj vzadu. Za príplatok máte k dispozícii aj elektronicky nastaviteľné adaptívne tlmiče.

 
 Kia Optima Sportswagon


K motorom známym zo sedanu pribudne aj jeden ďalší (dúfame že aj u nás). Pod kapotou verzie Sportswagon GT nájdete 2,0 litrový preplňovaný benzínový štvorvalec s výkonom 180 kW / 242 k a krútiacim momentom 353 Nm. Dostupný bude v kombinácii so šesťstupňovým automatom. Chýbať by nemal ani známy 2,0 litrový atmosférický štvorvalec s výkonom 89 kW / 120 k a krútiacim momentom 196 Nm. Zvoliť si môžete šesťstupňový manuál alebo automat. Pre záujemcov o naftový motor bude v ponuke 1,7 litrový štvorvalec s výkonom 103 kW / 141 k a krútiacim momentom 340 Nm. Skombinovať ho budete vedieť so šesťstupňovým manuálom alebo sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Predpokladáme, že v ponuke nebude chýbať ani plug-in hybrid, ktorý je však zatiaľ oficiálne potvrdený len pre sedan. Poháňa ho 2,0 litrový benzínový štvorvalec s výkonom 115 kW / 154 k v kombinácii s 50 kW / 67 k elektromotorom umiestneným v púzdre šesťstupňovej automatickej prevodovky (tam kde by ste hľadali menič krútiaceho momentu). Vďaka 9,8 kWh li-ion batériám nabíjateľným z bežnej zásuvky dokáže prejsť Optima SW hybrid čisto pomocou elektromotora približne 44 kilometrov.

 
 Kia Optima Sportswagon


Naživo si budete môcť Optimu kombi po prvý krát pozrieť na autosalóne v Ženeve už za pár týždňov. Oficiálne ceny zatiaľ nie sú známe no predpokladáme približne plus 1 000 eur v porovnaní so sedanom. To by znamenalo základnú cenu približne 24 000 eur.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Novinky