Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Nový (Renault) Alpine je tu. Zaútočí na Alfu 4C aj Porsche Cayman

16.2.2016 | Novinky

Alpine je späť. S konceptom Vision a génmi legendárnej A110 - motorom pri zadnej náprave a pohonom zadných kolies.

Už keď sme si mysleli, že návrat mena Alpine je ohrozený, Renault nás uistil, že nie je. Obnovenie značky totiž narazilo na problémy so spoluprácou s Caterhamom. Renault však zobral celý projekt do vlastných rúk a potichu pracoval na prvom aute po 21 rokoch. Zadnému náhonu zostal zachovaný, motor sa však presunul spoza zadnej nápravy do stredu.

 
Pôvodný  Alpine A110 Berlinetta


Dizajn je odkazom na pôvodný Alpine A110 Berlinetta. Koncept menom Alpine Vision sa zrejme príliš nelíši od budúcej sériovej podoby. Skôr je to spôsob ako alibisticky povedať, že sa môže udiať pár malých zmien. Podľa tlačovej správy sa však pozeráme na 80 % sériového Alpine. A pohľad to nie je vôbec nepríjemný. Najviac nás však prekvapil futuristicko-luxusný interiér.

 
Koncept Alpine Vision


Automobilka je zatiaľ skúpa na technické dáta. Potvrdený je však čas akcelerácie na 100 km/h - 4,5 sekundy - a štvorvalcový preplňovaný motor. Za najhorúcejšieho kandidáta považujeme 1,6 litrový motor z Renault Clio Sport. Podľa niektorých zdrojov však s objemom zvýšeným na 1,8 litra. Manuálna prevodovka zostane zrejme zbožným prianím a budeme sa musieť uspokojiť s dvojspojkovým „automatom". Ak zoberieme do úvahy udávaný čas na stovku a nízku hmotnosť auta (dajme tomu okolo tony), Alpine bude mať okolo / vyše 250 konských síl.

 
Koncept Alpine Vision


Verejnosti sa koncept predstaví na autosalóne v Ženeve už budúci mesiac. Sériové auto by malo prísť budúci rok. Na cenu je ešte skoro ale podľa konkurentov bude stáť sériový Alpine v horizonte 50 000 eur. Ponesie možno meno AS110 alebo AS1 (Renault ich už má registrované).

A ako inak (alebo bohužiaľ) ani Alpine neodolal trhovému nátlaku a budúci rok sa máme dočkať aj konceptu športového SUV (no „poteš košte"). Ak chcete vedieť aj niečo z histórie Alpine a Renaultsportu, pozrite si naše staršie video z roku 2013. Nájdete ho pod článkom.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Novinky