Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Predstavujeme: Kia Niro - Spustí lavínu hybridných crossoverov?

16.2.2016 | Novinky

Kia oficiálne predstavila svoj prvý voz od podlahy dizajnovaný ako hybrid. Produkčná verzia SUV Kia Niro sa predstavila na nedávnom autosalóne v Chicagu.

V prípade Nira ide o typický príklad hybridného crossoveru, no Kia ho predstavuje ako zakladateľa nového segmentu. Juhokórejská automobilka tvrdí, že ich nový voz zapadá do segmentu HUV (Hybrid Utility Vehicle). Čiže to isté ako SUV (Sports Utility Vehicle), len s „hybrid" na začiatku. Tvrdenia sú to ale dosť odvážne, keďže rozhodne nejde o prvé SUV s kombinovaným pohonom.


Kia Niro


Kia tvrdí, že Niro je prvý voz, ktorý je postavený na novej platforme určenej pre autá s alternatívnymi pohonmi. Automobilka taktiež uvádza, že zo vzhľadu Nira nie je evidentná prítomnosť alternatívneho pohonu z hľadiska exteriéru. Kia naráža hlavne na súrodenca modelu Niro, Ioniq od sesterskej značky Hyundai, ktorý prítomnosť elektromotoru dáva zo svojho vzhľadu najavo futuristickým dizajnom.

Rozmery Nira sú 2 700 mm v rázvore kolies, celková dĺžka 4 356 mm, šírka 1 801 mm a výška 1 534 mm. O pohon na deriváty prehistorických fosílií sa stará atmosférický štvorvalec 1,6 GDI s priamym vstrekovaním. Pracuje v upravenom Atkinsonovom cykle a disponuje výkonom 77 kW/105 koní. Kia uvádza tepelnú účinnosť motora až 40% a maximálny krútiaci moment vrcholí na hodnote 146 Nm.

Kia Niro


Benzínovému štvorvalcu sekunduje trakčný elektromotor s výkonom 32 kW/43 koní a maximálnym krútiacim momentom 169 Nm. Kombinovaný výstup sústavy je týmto pádom 148 koní a 265 Nm. Čo sa týka dynamických hodnôt nového HUV, Kia zatiaľ žiadne údaje nezverejnila. Spotreba by však mala byť príjemných 4,7l/100km. Za to môže okrem efektívnej pohonnej sústavy aj vynikajúci koeficient odporu vzduchu s hodnotou 0,29.

Počas uvedenia hybridnej novinky Kia spomenula aj neskoršie plány predávať Niro aj vo verzii plug-in hybrid s dobíjaním batérií cez zásuvku.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Novinky