Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Ferrari už nepatrí Fiatu. Akcie klesli

5.1.2016 | Novinky

Odteraz je talianska automobilka Ferrari nezávislá na koncerne Fiat. Ten predal väčšinu svojho podielu podielu na burze.

Aktuálny šéf koncernu Fiat Chrysler Automobiles (skrátene FCA) Sergio Marchionne sa vyjadril, že by sa FCA a Ferrari mali vybrať svojimi vlastnými cestami. Podľa niektorých zdrojov za tým boli aj nezhody Marchionneho s bývalým šéfom automobilky Lucom di Montezemolom. FCA tak svoje akcie predal a po 46 rokoch Ferrari už oficiálne nie je pod kontrolou Fiatu, resp. koncernu Fiat Chrysler.

 
  Hore - logo Ferrari, Dole - logo koncernu Fiat Chrysler Automobiles


Hoci rodina Agnelliovcov, ktorá založila Fiat, stále vlastní najväčší balík akcií (24 %), už nedokáže samostatne rozhodovať o osude Ferrari. Druhá najväčšia časť akcií (10 %) patrí Pierovi Ferrarimu, ktorý je synom zakladateľa automobilka Enza Ferrariho. Pretože dlhodobí investori majú vo Ferrari väčší vplyv, vyššie spomínaným akcionárom patrí necelých 49 % hlasovacích práv. Obe strany však podpísali vzájomnú dohodu, podľa ktorej má prvá strana právo zamietnuť predaj akcií druhej strany novému akcionárovi.

Počas pôvodných transakcií klesli akcie Ferrari na milánskej burze o 5 %. V New Yorku zas klesli o 4 doláre pod prvotne ponúkanú cenu.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Novinky