Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Nový Hyundai i30 - novinky nekončia dizajnom

12.9.2016 | Modely

Kórejská automobilka Hyundai predstavila novú generáciu ich hatchbacku i30. Okrem iného dostane aj úplne nový motor.

Prvá generácia Hyundai i30 sa na trhu objavila v roku 2007 a dnes si môžete zakúpiť už druhú generáciu i30. Aj tej však už pomaly odzvonilo. Výrobca totiž predstavil novú, tretiu generáciu dôležitého európskeho a v susednom Česku vyrábaného modelu i30.

Model má byť jedno z prvých áut, ktoré ukážu nové vedomosti, ktoré získal výrobca vďaka novému testovaciemu centru na legendárnom nemeckom okruhu Nurburgring. Pozitívom je aj, že všetky verzie disponujú viacprvkovou zadnou nápravou s dvoma spodnými ramenami a plynokvapalinovými tlmičmi. Jazdným vlastnostiam má pomôcť aj tuhšia karoséria, ktorá teraz obsahuje 53 % vysokopevnostnej ocele.

 
 Hyundai i30


Nový Hyundai i30 má kufor s objemom 395 litrov a dvojitou podlahou. V zadnom sedadle nájdete aj poklop pre prenášanie lyží či dlhých predmetov. Vo výbave sú aj prvky ako infotainment systém na platforme Android Auto s 8 palcovým displejom obsahujúci aj Apple Carplay. Medzi bezpečnostnými prvkami nájdete aj funkcie ako Autonomous Emergency Braking, Smart Cruise Control, Lane Keeping Assist System, Driver Attention Alert a Blind Spot Detection.

 

 
 Hyundai i30


Pod kapotou sa objavia tri benzínové motory a jeden naftový motor. Základným benzínovým agregátom je známy 1,4 litrový atmosférický štvorvalec s výkonom 74 kW / 100 k a krútiacim momentom 137 Nm. Druhým motorom v ponuke 1,0 litrový preplňovaný trojvalec GDI s výkonom 88 kW / 120 k a krútiacim momentom 170 Nm. Najvýkonnejším benzínovým motorom je novinka - preplňovaný benzínový štvorvalec s výkonom 103 kW / 140 k a krútiacim momentom 242 Nm. Naftový štvorvalec má objem 1,6 litra a bude dostupný v troch výkonových verziách - s výkonom 70 kW / 95 k, 81 kW / 110 k a 100 kW / 136 k. Všetky majú krútiaci moment 280 Nm. Čo sa prevodoviek týka, dostupný je šesťstupňový manuál alebo sedemstupňová dvojspojková prevodovka.

 
 Hyundai i30


Ceny nového Hyundai i30 nie sú známe, no zrejme nebudú ďaleko od toho aktuálneho - teda v horizonte od 12 000 eur. Len tak pre zaujímavosť - v USA bude tento model ponúkaný ako Elantra GT.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.