Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 22.5.2017
meniny má Júlia, Juliana

BMW radu 6 skončí. Nahradí ho BMW radu 8

16.8.2016 | Modely

Správy z radov BMW o reinkarnácii modelovej radu 8, nie sú žiadnou novinkou. Znovuzrodené BMW radu 8 má však nahradiť dnešné BMW radu 6. Týmto pádom sa už „šestkového" radu v blízkej budúcnosti nedočkáme.

Od predstavenia konceptu BMW Gran Lusso Coupe sa v nepravidelných intervaloch dozvedáme informácie o znovuzrodení BMW „osmičkového" radu. Ďalší vietor medzi fanúšikmi bavorskej značky však rozfúkala informácia o obnovení ochrannej známky na BMW radu 8. Ďalšie informácie však potvrdzujú luxusné zameranie, ktoré má navrátiť V12 pod kapotu najväčších mníchovských kupé a jej logickú konkurenciu a trhové zameranie, z toho vyplývajúce.


BMW Gran Lusso Coupé by Pininfarina


Interné označenie nadchádzajúcej novinky má znieť G14/G15 a zatiaľ sú isté dve prevedenia (kupé a kabriolet), ktorý má nahradiť BMW radu 6. Správy o modeloch „Gran Coupé" zatiaľ bohužiaľ nemáme, no „šestková" rada by mala oficiálne skončiť v ponuke BMW koncom roka 2019, až začiatkom roka 2020. Ďalšie správy od kolegov z Automobile Magazine zároveň hovoria o použití novej platformy CLAR, ktorú využíva aktuálna generácia BMW radu 7 s označením G11. Paleta motorov má byť pestrá a od V12, cez tradičné trojlitrové šesťvalce, sa majú do ponuky dostať aj dvojito preplňované štvorvalce. Chýbať by údajne nemali ani modely plug-in hybrid.

Priamou konkurenciou novinky sa má stať modelový rad Mercedes-Benz triedy S, ktorý ponúka ako kupé, tak aj kabriolet s pestrou paletou pohonných jednotiek. Z tejto dvojice by mala byť „osmičkový" rad samozrejme športovejší a s použitím platformy CLAR využívajúcej vo svojej konštrukcii uhlíkové vlákna, aj oveľa ľahší. Novinka má taktiež ponúknuť plne funkčný štvormiestny interiér.


BMW Gran Lusso Coupé by Pininfarina


Nástupca BMW radu 6 sa má v blízkej dobe začať orientovať na znepríjemnenie života Mercedes-AMG GT a Porsche 911. S jej príchodom má zmiznúť z ponuky model Gran Coupé (čo nás absolútne neteší). Neoficiálne zdroje však hovoria o jeho návrate v novej generácii BMW radu 5.

Čo sa týka dizajnu, najviac očakávaní padá práve na koncept BMW Gran Lusso Coupe, ktoré stojí na platforme predošlej limuzíny „sedmičkovej" rady. Koncept je taktiež vybavený s motorom V12 spod kapoty modelu 760i predošlej generácie, čiže s použitím šesťlitrového motora pod kapotou sa teda plne počíta. Podľa senior viceprezidenta pre dizajn v rámci BMW Group Adriana van Hooydonka sa Gran Lusso Coupe drží tradičných hodnôt značky, zároveň odpovedá jej súčasnému štýlu a z jeho exteriéru a interiéru vyžaruje luxus.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Modely