Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 22.5.2017
meniny má Júlia, Juliana

BMW: Nástupca i8 má byť čisto elektrický a až s dvojnásobným výkonom

15.8.2016 | Modely

Futuristický sen bavorských inžinierov bude, zdá sa, ešte futuristickejší. Nová generácia BMW i8 má kompletne upustiť od spaľovacieho motora a má sa z neho stať šialene výkonný elektromobil. Čo zatiaľ vieme o pripravovanej novej generácii?

BMW i8 sme si užili raz v roku 2015 a taktiež v nedávnom víkendovom teste. Po tom, čo sme si zažili s bavorským „batmobilom", sa dostávajú na verejnosť informácie o jeho pripravovanom nástupcovi. Športový hybrid s výkonom vyše 380 koní, má nahradiť medzi rokmi 2022 až 2023 plne elektrický nástupca, s približne dvojnásobným výkonom. Špekulácie už niekoľko týždňov naznačujú, že divízia „i" by mala kompletne prejsť na výrobu elektromobilov.


BMW i8


V súvislosti s karosériou sa opäť skloňuje kombinácia polymérov, uhlíkových vlákien a hliníka. Čo však rozprúdi debatu, sú čísla pohonného ústrojenstva. Plánované tri elektromotory by mali dohromady produkovať až 552 kW/750 koní. Najodvážnejším cieľom BMW je však síce ešte nepotvrdené číslo dojazdu, no Bavori si trúfajú s novou generáciou i8 prejsť až 500 km na jedno nabitie.

Pohon všetkých kolies samozrejme zostane prítomný aj po prechode na plne elektrický motor. Špekulácie uvádzajú rozloženie pohonných jednotiek s párom motorov na prednej náprave a so silnejším elektromotorom na zadnej. Samozrejmosťou by mala byť technológia vektorovania krútiaceho momentu a automobilové weby udávajú aj možné použitie natáčania zadnej nápravy. Aktuálna i8 nie je nudné a ani málo zaujímavé auto, ani omylom. Čo sa však v BMW chystá pre najbližšie roky znie skutočne vzrušujúco.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Modely