Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

PREDSTAVUJEME: BMW M760i xDrive - Prezidentské apartmá s V12, prosím

12.2.2016 | Modely

Z dôvodu veľkosti a váhy, nebolo BMW radu 7 nikdy vyrobené v prevedení M. Z Mníchova však prichádza novinka a aj keď nemá označenie M7, písmeno športovej divízie BMW sa v názve vyskytuje. M760i xDrive má V12 a šialený výkon pre hltanie kilometrov po zverských sústach.

BMW majú pre odmietanie označenia M7 pre svoju vlajkovú loď veľmi jednoduché vysvetlenie. Predstavte si obrovskú limuzínu o rozmere sedmičky, ako sa premáva plnou rýchlosťou po okruhu. Je to zľahka šialená predstava a my týmto dôvodom plne rozumieme. M760i xDrive však neznie ako niečo, čo by nemalo mať poriadny športový potenciál.


BMW 760i xDrive


Najzaujímavejšou vlastnosťou vlajkovej lode BMW je motor V12 s na dnešnú dobu celkom nečakane vysokým objemom. Obrovský dvanásťvalec má objem 6,6 litra a produkuje 440kW/600 konských síl, maximálny krútiaci moment 800 Nm a BMW tvrdí, že aj krásny zvuk. Takáto obrovská strojovňa rozhýbe luxusnú obývačku na kolesách za 3,9 sekundy (!) a aj keď je maximálna rýchlosť obmedzená na 250km/h, na túto hodnotu sa dostane skutočne rýchlo.

M760i sa bude predávať výhradne s osemstupňovou automatickou prevodovkou od ZF a o stabilitu v nečase sa postará pohon všetkých kolies xDrive. Inžinierom z divízie M sa síce nepodarilo znížiť hmotnosť najrýchlejšej sedmičky, no voz disponuje ovládaním zadnej nápravy, sytémom Active Comfort Drive a systémom Road Preview z „bežného" BMW radu 7. Bavorskí páni od motoršportu sa taktiež pohrali so športovým naladením vzduchového odpruženia.


BMW 760i xDrive


Interiér dostal po dobrom vzore M-paketových BMW niekoľko log, aby ste nezabudli, že sedíte v čomsi viac, než len v bežnej sedmičke. Pri nástupe do kabíny taktiež neprehliadnete prahy s logami V12, ktoré pripomínajú fakt, že vás vezie do práce motor, čo by rozhýbal menší lodný remorkér.

Máme za sebou prvú jazdu na novom BMW rady 7 a o pár týždňov sa nám dostane trošku „rozumenejšie" prevedenie novej vlajkovej lode na test, no s naftovým motorom. Po teste vás samozrejme zahrnieme dojmami a faktami, ako sa žije s najnovším krížnikom z Mníchova.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.