Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Nový Fiat 124 Spider je „Mazda MX-5 s turbom“

18.11.2015 | Modely

Talianska automobilka konečne oficiálne ukázala vzhľad ich nového roadsteru. Prepojenie Fiat 124 Spider s Mazdou MX-5 je očividné, pod kapotou však nájdete turbo.

Pôvodný 124 Spider vzinkol v roku 1966 a ako základ používal techniku z Fiatu 124, ktorý sa neskôr stal legendárnym „žigulákom". Najnovšia generácia práve odhalená v americkom L.A. však využíva japonskú techniku.

 
 Fiat 124 Spider 2015


Podvozok a nápravy vychádzajú z aktuálnej Mazdy MX-5 (čo je podľa nás len dobre). Dizajn exteriéru je inšpirovaný pôvodným Spiderom a hoci ani jeden „plech" nie je zhodný s Mazdou, interiér jasne vychádza z japonského roadsteru. Kufor je však väčší, rovnako aj vonkajšie rozmery auta. Strecha vyzerá byť identická s MX-5, to znamená s rýchlym manuálnym sklápaním.

Najväčším rozdielom je zrejme pohonné ústrojenstvo. Atmosférické agregáty nahradil 1,4 litrový preplňovaný štvorvalec z dielne Abarth s výkonom 119 kW / 160 k a krútiacim momentom 241 Nm (o 41 Nm viac ako najsilnejšia MX-5). Motor stále poháňa zadné kolesá, buď pomocou šesťstupňového manuálu alebo automatu. Oficiálne údaj o akcelerácii zatiaľ nie je známy, vzhľadom na údaje pri MX-5 tipujeme horizont 6 až 7 sekúnd, teda rýchlejšie ako japonský súrodenec.

Na trh sa má auto v USA dostať v lete roku 2016. Ceny ani dátum štartu predaja na našom trhu zatiaľ nie sú známe. Pod článkom nájdete galériu s fotografiami.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.