Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Piatok, 28.7.2017
meniny má Krištof

Elektromobil s tekutými batériami: dojazd 800 km, výkon cez 1000 koní

12.2.2015 | Koncepty

Firma nanoFlowcell odhalila model Quant F, novšiu generáciu elektrického prototypu s „prietokovými" batériami. Má mať dojazd 800 km.

Minulý rok sme mali na Ženevskom autosalóne šancu pozrieť si špeciálny elektromobil menom Quant E (resp. e-Sportlimousine). Od tých konvenčných sa mal líšiť novým typom ukladania energie - kombináciou batérie a palivového článku využívajúceho „tekuté elektrolyty". Tekutiny v aute sú uložené vo dvoch 250 litrových nádržiach.

 
 nanoFlowcell Quant F prototyp


 Lichtenštajnský výrobca nanoFlowcell ešte pred tohoročným autosalónom v Ženeve odhalil vynovenú verziu 5,25 m dlhého prototypu s označením Quant F. Exteriér sa od pôvodného príliš nelíši, karoséria vytvorená z uhlíkových vlákien.

Namiesto vodíka a kyslíka využívajú hybridné články v aute dve tekutiny s rôzne nabitými iónmi. Hoci výrobca podrobnosti neprezradil, zrejme fungujú na podobnom princípe ako vanádium redox prietokové batérie. Teoreticky by tak mohlo byť auto „tankované" aj nabíjané.

Rozdielom oproti predchodcovi Quant E je vyššie napätie batérií (zo 600 V na 735 V). Technický šéf automobilky Nunzio La Vecchia však dopĺňa, že sériová verzia bude mať zrejme okolo 400 V - v prospech dojazdu a nižších konečných emisií.

Nová je aj dvojrýchlostná automatická prevodovka. Tá je prepojená so štyrmi elektromotormi (pre každé koleso nezávisle) a spoločný výkon auta predstavuje 1075 konských síl krátkodobo a 912 dlhodobo. Maximálna rýchlosť má predstavovať okolo 300 km/h.

Vďaka štyrom elektromotorom môže byť auto okamžite prepnuté z pohonu všetkých kolies na pohon zadnej nápravy pomocou spojky prednej nápravy.

Hoci minulý rok dostala firma povolenie na testovanie prototypu na verejných komunikáciách, auto stále nemá homologáciu ani neprešlo crash testami. Tým sa má podrobiť v USA a Nemecku.

Dátum sériovej verzie ani približnú cenu auta zatiaľ nevieme. Na blížiacom sa Ženevskom autosalóne sa pokúsime zistiť viac.

Autor: DK
Zdroj: worldcarfans.com, autocar.co.uk


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Koncepty