Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Utorok, 23.5.2017
meniny má Želmíra

Galéria

 5/5 
4
   
 
Aj pneumatiky už majú čipy. Povedia vám o sebe takmer všetko
 
  
   
   
 
 
 
 
   
Aj pneumatiky už majú čipy. Povedia vám o sebe takmer všetkoAutá sú dnes plné mikročipov už roky. Teraz sa však dostanú aj na miesto, kde by ste ich možno nehľadali - do pneumatík. Čo všetko budú inteligentné gumy vedieť?Okrem áut sa na ženevskom autosalóne objavujú aj iné zaujímavosti. Napríklad výrobca pneumatík Pirelli predstavil inteligentnú pneumatiku Pirelli P Zero Letné) a Sottorezo (zimné). Súčasťou takejto pneumatiky bude špeciálny, len niekoľko gramový čip, ktorý okrem iného obsahuje unikátny identifikačný kód.

 
 Inteligentné pneumatiky Pirelli P Zero


Pneumatiky budú vedieť, čo sa s nimi deje pri jazde, aký je tlak, teplota, zaťaženie, počet najazdených kilometrov či aktuálne opotrebovanie. Aplikácia Pirelli Connesso v mobilnom telefóne vás o tom všetkom informuje a v prípade potreby upozorní na nízky tlak či poškodenie pneumatiky. Tlak je snímaný nezávisle na snímačoch tlaku v kolesách a dáta sú ukladané na cloud.

 
Aplikácia pre inteligentné pneumatiky Pirelli P Zero


Zatiaľ budú inteligentné pneumatiky k dispozícii len pre väčšie kolesá (19 palcov a viac), no neskôr sa majú dostať aj do menších. Obuté na autách od výroby ich zatiaľ neuvidíme - kúpite ich len samostatne.

Druhou novinkou sú nové personalizované pneumatiky, ktoré si môžete objednať s farebnými pásmi na bokoch. K dispozícii bude napríklad biela, sivá, červená a žltá.

Autor: Daniel Krnáč