Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 29.5.2017
meniny má Vilma
Všetko pre vodičov - Auto lexikón

V-Power - Označenie benzínov Shell, ktoré sa vyznačujú veľkou čistiacou schopnosťou - benzín účinne rozpúšťa usadeniny na ventiloch, vstrekovačoch a dýzach - z dlhodobého hľadiska má čistý motor nižšiu spotrebu a vyšší výkon.

V6 - Označenie pre 6 válcový motor, pričom valce sú v dvoch skupinách umiestnené tak, že tvoria písmeno V a to zvyčajne v ostrom alebo pravom uhle.

VANOS - je označovanie motorov BMW s mechanizmom premenlivého časovania ventilov.

VDC - (Vehicle Dynamic Control) Stabilizátor náprav počas jazdy.

VIN kód - VIN kód alebo Vehicle Identification Number je 17-miestne číslo karosérie, akési rodné číslo vozidla. Všetky evidencie motorových vozidiel sa uskutočňujú s VIN kódom.

VSA - (Vehicle Stability Assist) Systém VSA je elektronický stabilizačný systém vyvinutý a používaný automobilkou Honda (v USA Acura). Tento systém zvyšuje bezpečnosť jazdy a preto ho radíme medzi prvky aktívnej bezpečnosti. Funguje na podobných princípoch ako asi najznámejší elektronický stabilizačný systém ESP.

VTEC - (Valve Lift Electronic Control) Označenie motorov Honda s premenlivým časovaním a zdvihom ventilov.

VTG - Turbokompresor s premenlivou polohou klapiek.

VVTi - je označovanie motorov automobilky Toyota s variabilným časovaním nasávacích ventilov.

Valvetronic - Označenie systému, ktorý zabezpečuje pomocou malého elektromotora a zvláštneho mechanizmu variabilný zdvih ventilov v motoroch BMW.

Varioflex - Varioflex je označenie systému uchytenia sedadiel pre ľahkú manipuláciu a úpravu.

Viacprvková náprava - U viacprvkovej nápravy je každé koleso zavesené na viac (až 5-tich) ramenách. Jedná sa o priestorovo pomerne zložitý mechanizmus, ktorý zabezpečuje optimálnu kinematiku nápravy. Viacprvková náprava je považovaná za najlepšie konštrukčný kompromis vedenia kolesa. Jej konštrukcia a výroba je bohužiaľ náročnejšia, čo sa odráža v cene a následne v rentabilnosti použitia.

Volvo Pedestrian Detection - Volvo Pedestrian Detection je nový prvok aktívnej bezpečnosti, jedná sa o systém schopný rozpoznať chodcov a iné nečakané prekážky. Zariadenie je schopné detekovať chodca, ktorý náhle vstúpil do vozovky, okamžite varovať vodiča a v prípade, že nereaguje samočinne aktivovať brzdy až do úplného zastavenia.

Vplyv opotrebenia tlmičov - Hlavnou úlohou tlmičov je udržiavanie stáleho kontaktu medzi kolesom (resp. pneumatikou) a vozovkou. Tlmiče sú spoločne s pneumatikami a systémom jazdnej stability najdôležitejšie časti ovplyvňujúce dynamickú bezpečnosť jazdy. Ich opotrebenie má zásadný vplyv na komfort a hlavne bezpečnosť jazdy.

Výbava vozidla - Pojem výbava automobilu zahŕňa prostriedky a pomôcky, ktoré nie sú pevne spojené s vozidlom.

Výstroj vozidla - Pod pojmom výstroj automobilu rozumieme zariadenia a prístroje pevne spojené s vozidlom, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné pre dopravné činnosti vozidla, ale sú pre jeho prevádzku predpísané alebo účelné.

Nenašli ste hľadané slovo?

Napíšte nám ho a my Vám ho objasníme.