Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 29.5.2017
meniny má Vilma
Všetko pre vodičov - Auto lexikón

TC - (Traction Control) TC je protišmykový systém zaisťujúci lepší prenos hnacej sily od motora na povrch vozovky.

TCS - (Traction Control System) - systém, ktorý zabraňuje prešmykovaniu kolies pri rozjazde vozidla. Názov systému sa môže líšiť podľa výrobcu napr. ASR, TCS, ETS a iné.

TD - (Turbo Diesel) Preplňovaný dieselový motor.

TDC - (Traction Control System) Protišmykový systém pri rozjazde.

TDI - (Turbo Diesel Injection) Preplňovaný dieselový motor s priamym vstrekovaním – skratka koncernu VW GROUP.

TFSI - (Turbo Fuel Stratified Injection) - je označovanie preplňovaných benzínových motorov automobilov VW GROUP s priamym vstrekovaním benzínu do valcov.

TRD - (Toyota racing development) Časť automobilky Toyota špecializujúca sa na diely pre zvýšenie výkonu a závodné využitie.

TS - (Twin Spark) - je označovanie benzínových motorov Alfa Romeo s dvoma zapaľovacími sviečkami na jeden valec.

TTC - (Torque Transfer Control) Koncern Fiat označuje skratkou TTC elektronicky riadený diferenciál. S týmto systémom sa môžeme stretnúť napríklad u vozidiel značiek Lancia a Fiat. Fiat 500 Abarth dokonca umožňuje aktiváciu / deaktiváciu tohto pomocníka pomocou tlačidla umiestneného priamo na prístrojovej doske.

TWI - Označenie na pneumatike - indikátor opotrebovania pneumatiky.

TWI - (Tread Wear Indicator) TWI je systém kontroly hĺbky dezénu pneumatík.

Targa - (T-top) Druh karosérie, ktorý by sa dal zaradiť niekde medzi roadster a kupé.

Teleaid - TeleAid je označenie telematického záchranného systému používaného automobilkou Mercedes-Benz. Tento systém funguje celoplošne v USA a v deviatich európskych krajinách. Systém je schopný vyhodnotiť vznik nehody a automaticky vyslať núdzový signál. Núdzový SOS signál obsahuje nielen presnú polohu havarovaného vozidla, ale aj typ a farbu vozidla. SOS informácie navyše obsahujú údaje o predpokladanej vážnosti nehody.

Tempomat - Tempomat je patentovaný výraz firmy Mannesmann VDO a označuje zariadenie na udržiavanie rýchlosti bez pridávania plynu. Moderné tzv. adaptívne tempomaty umožňujú aj kontrolu a dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti.

Terrain Response - Systém Terrain Response vyvinula automobilka Land Rover. Tento nový systém uľahčuje jazdu automobilu v teréne tým, že optimalizuje nastavenie prevodovky, škrtiace klapky, pneumatické zavesenie a kontroly trakcie tak, aby čo najlepšie zodpovedalo jazdnému povrchu – od asfaltu, cez piesok alebo sneh, až po balvany a vychodené koľaje – všetko jednoduchým otočením ovládača.

Torsen - Spôsob konštrukcie diferenciálu - používal sa napríklad ako medzinapravový v automobiloch Audi Quattro.

Toyota - Japonská automobilka známa najmä svojou kvalitou ale aj športovými modelmi.

Toyota Optimal Drive - Označenie rady motorov, prevodoviek a iného vybavenia s cieľom znížiť emisie.

Toyota Optimal Drive - Toyota Optimal Drive je základnou filozofiou, ktorá posúva celú firmu Toyota na splnenie jej dlhodobého strategického cieľa. Cieľom Toyota Optimal Drive je minimalizovanie spotreby paliva a produkcie emisií CO2, zároveň však zachovanie maximálneho výkonu a dynamiky jazdy. Základom sú nové motory a prevodovky využívajúce techniku šetrnú k životnému prostrediu.

Transaxle - Transaxle je usporiadanie hnacieho ústrojenstva, ktoré sa používa najmä u športových osobných automobilov.

Tubelees - Označenie na pneumatike - Bezdušová pneumatika.

Twin Spark - Pomenovanie, ktoré používa Alfa Romeo na označenie svojich benzínových motorov s dvoma zapaľovacími sviečkami v jednom valci.

Twindoor - Twindoor je jedinečný systém otvárania piatych dverí, patentovaný automobilkou Škoda. Prvýkrát bol tento systém predstavený v automobile Škoda Superb druhej generácie.

Twinport - Twinport je systém plnenia valcov spaľovacieho motora vyvinutý a používaný značkou Opel.

Nenašli ste hľadané slovo?

Napíšte nám ho a my Vám ho objasníme.