Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 29.5.2017
meniny má Vilma
Všetko pre vodičov - Auto lexikón

SAE - (Society of Automotive Engineers) Norma na označenie viskozity oleja. Označenie 0W (Winter) znamená olej riedky aj v tuhom mraze, SAE 50 je skoro ako med. Dnešné oleje majú takto označenú škálu použitia. Napr 5W 40.

SBC - (Sensotronic Brake Control) SBC je označenie elektro-hydraulického brzdového systému od firmy BOSCH.

SCR - (Selective Catalytic Reduction) Skratka SCR označuje systém čistenia spalín pomocou selektívnej katalytickej redukcie znižujúcej množstvo NOX vo výfukových plynoch. Oxidy dusíka sa vďaka špeciálnemu aditívu (AdBlue) na báze močoviny menia v neškodný dusík a vodnú paru.

SDI - Nepreplňovaný dieselový motor s priamym vstrekovaním - pre značky VW a Škoda.

SDI - je označovanie atmosférických dieselových motorov s priamym vstrekovaním automobilov značky VW GROUP.

SI - Označenie na pneumatike - Index maximálnej rýchlosti pneumatiky.

SISS - (Smart Idle Stop System) Automobilka Mazda vylepšila súčasné Štart / Stop systémy a vylepšený variant nazvala SISS. Nový systém využíva na opätovné naštartovanie motora vstreknutím paliva do valca. Vstreknutiu palivovej zmesi a jej následné zapálenie spôsobí dostatočný tlak na rozbehnutie motora.

SOHC - (Single Overhead Camshaft) Ventilový rozvod s jedným vačkovým hriadeľom v hlave valcov.

SPI - (Single Point Injector) Jednobodové vstrekovanie paliva.

SRS - (Supplemental Restraint System) Systém ochrany cestujúcich medzi ktoré patrí aj airbag.

Safe system - Jeden zo zabezpečovacích systémov vozidla, ktorý zabraňuje nežiadúcemu otvoreniu dverí uzamknutého vozidla zvnútra. Otvorenie vozidla je nemožné vďaka oddelenému mechanizmu otvárania dverí od vnútorných kľučiek. Teda, ak sa aj stane, že nežiadúca osoba do vozidla vnikne rozbitím okenného skla, nemôže vozidlo otvoriť kľučkou z vnútra vozidla a nemôže ani vytiahnuť poistné uzávery na vnútornej strane dverí. Safe systém je vo väčšine prípadov dodávaný ako doplnok centrálneho zamykania.

Sedan - Vyznačuje sa uzatvorenou karosériou, s dvoma radmi plnohodnotných sedadiel, s pevnou strechou a stupňovitou zadnou časťou. Môže mať dve, alebo štyri bočné dvere a v zadnej časti veko siahajúce až k streche. Za typických zástupcov s týmto typom karosérie je možné považovať napr. automobily Peugeot 406, VW Passat, Škoda Fabia Sedan.

Servoriadenie - Posilňovač bŕzd - Zariadenie ktoré využíva podtlak v nasávacom potrubí na zníženie ovládacej sily brzdového pedála. Všeobecne sa začal používať koncom šesťdesiatych rokov 20. storočia.

Shooting Brake - Shooting Brake je označenie karosérie, ktorá snúbi dvojdverový športový automobil s automobilom kombi. Automobily s karosériou shooting brake najčastejšie vznikali zakázkovou úpravou športových kupé.

Smerové pneumatiky - Smerové pneumatiky je nutné namontovať tak, aby sa pri jazde dopredu otáčali po smere, ktorý určujú šípky na boku.

Spaceframe - Priestorový hliníkový rám v Audi A2 alebo A8. Pevná konštrukcia z odlievaných a kovaných dielcov, ku ktorej sú pripevnené hliníkové dvere a blatníky. Výhodou je až 40 percentná úspora hmotnosti, nevýhodou vysoká cena a komplikované opravy po havárii.

Strešné okno so solárnymi článkami - Strešné okno so solárnym článkom dovoľuje ekologický a beznákladový pohon elektrického ventilátora, ktorý sa stará o vnútornú cirkuláciu vzduchu. Fotovoltaický panel je umiestnený priamo v strešnom okne. Systém nezaťažuje akumulátor vozidla, pretože energia potrebná na pohon ventilátorov je brána zo slnka.

Studený štart - Medzi studené štarty môžeme zaradiť každé naštartovanie motora, ktorý nie je zahriaty na prevádzkovú teplotu. Do tejto kategórie teda patrí nielen ranná cesta do práce, ale aj posúvanie medzi nákupmi apod. Pri studenom štarte dochádza vďaka nedostatočnému mazaniu k väčšiemu opotrebeniu mechanických častí. Emisie sú takisto veľmi vysoké, pretože katalyzátor potrebuje pre svoju správnu činnosť dosiahnuť prevádzkovú teplotu. Spotreba paliva je vysoká.

Suchá hmotnosť - Suchá hmotnosť vozidla je hmotnosť vozidla bez prevádzkových náplní. Často sa tento pojem používa u motocyklov, závodných áut alebo častí automobilu. Napr. suchá hmotnosť prevodovky.

Symetrické pneumatiky - Symetrické pneumatiky je možné montovať bez ohľadu na smer rotácie kolesa alebo vonkajšej a vnútornej strany pneumatiky.

Systém TPM  - (TPMS) TPM je prvok bezpečnosti, ktorý automaticky upozorňuje vodiča na stratu tlaku v pneumatikách.

Systém ISOFIX - ISOFIX je systém ľahkého ukotvenie detských sedačiek.

Sériový hybrid - (E-REV, Extended Range Electric Vehicle) Spaľovací motor je tu použitý ako generátor elektrickej energie pre elektromotor.

sDrive - Systém pohonu BMW sDrive zabezpečuje pohon zadných kolies, ktorý je pre značku typický. Nové označenie sDrive sa prvýkrát objavilo u modelu BMW Z4.

Škoda - (Škodovka) Česká automobilka patriaca pod krídla VW.

Štart / Stop - (Start-Stop) Vozidlá vybavené systémom štart-stop automaticky vypínajú spaľovací motor v prípade, že sa nachádzajú v kľudovom stave (napr. státí na križovatke na červenú). Vďaka tomuto systému sa šetrí nielen palivo, ale znižujú sa aj emisie.

Nenašli ste hľadané slovo?

Napíšte nám ho a my Vám ho objasníme.