Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 29.5.2017
meniny má Vilma
Všetko pre vodičov - Auto lexikón

PAX system - Systém firmy Michelin na dojazd pneumatiky po defekte - využíva veniec vložený do disku, o ktorý sa pri defekte dezén oprie.

PDA - (Personal Digital Assistant) Osobný digitálny asistent - vreckový počítač o veľkosti mobilného telefónu.

PDC - (Park Distance Control) Automobilka BMW používa skratku PDC pre označenie parkovacieho asistenta, ktorý uľahčuje parkovanie do malých priestorov.

PDK - (Porsche Doppelkupplung) PDK je označenie dvojspojkovej prevodovky, ktorú používa automobilka Porsche. Dvojspojková prevodovka umožňuje radenie bez prerušenia ťahu motora. Princíp funkcie takej prevodovky je už známy niekoľko rokov, avšak do sériovej podoby sa táto prevodovka dostala až s príchodom koncernových prevodoviek VW.

PDS - (Pumpe-Dűse System) Systém vysokotlakového priameho vstrekovania nafty spoločným čerpadlom a tryskou. Jeho prostredníctvom je predvstrek i hlavný vstrek pod veľmi vysokým tlakom - až 200 MPa.

PES - (Poly-Ellipsoid-System) Svelomet v ktorom svetlo zo zdroja (halogénovej žiarovky alebo xenónovej žiarivky) prechádza cez projekčnú optiku so šošovkou - dovoľuje úplne zmenšiť svetlomet.

Paralelný hybrid - Elektro motor a spaľovací motor sú zapojené vedľa seba s využitím jedného alebo oboch súčasne.

Park Assist - (parkovací asistent) Park Assist je poloautomatický parkovací asistent od Volkswagenu. Park Assist uľahčuje vodičovi cúvanie tým, že pri aktivácii systému sám zmeria medzeru a navedie do nej automobil. Vodič sa stará len o brzdu a plyn.

Parkpilot - Parkpilot je označenie systému, ktorý vodičovi uľahčuje cúvanie. Názov Parkpilot pre tento systém používa predovšetkým automobilka Volkswagen. Stručne povedané, jedná sa o zariadenie, ktoré vodiča pomocou akustických signálov informuje o vzdialenosti za vozidlom.

Pasívna bezpečnosť - Prvky a systémy pasívnej bezpečnosti sú také prvky a systémy, ktoré zmierňujú následky nehôd. Všeobecne možno povedať, že tieto prvky pôsobia až pri nehode.

Plug-in hybrid - Hybridný automobil s prívlastkom plug-in je hybridný automobil, ktorý je možné dobíjať priamo z elektrickej siete.

Plynovokvapalinové tlmiče pruženia - Sú odolnejšie, majú dlhšiu životnosť a na nekvalitnom povrchu v nich vďaka prídavku dusíka nepení olejová náplň - tlmiče majú preto vyššiu účinnosť a zlepšujú jazdné vlastnosti.

Pneumatiky Runflat - Označenie Runflat nesú pneumatiky, ktoré sú schopné pokračovať v jazde aj pri defekte, alebo strate tlaku. Takzvané dojazdové pneumatiky používa niekoľko automobiliek. Nahrádza ich rezervné koleso alebo sada na opravu pneumatík. Runflatové pneumatiky však majú vyššiu obstarávaciu cenu a ich prevádzka je tiež nákladnejšia.

Pohotovostná hmotnosť - Pohotovostná hmotnosť vozidla je hmotnosť kompletne vybaveného vozidla s predpísanou výbavou a náradím, s plnou zásobou prevádzkových hmôt. Do pohotovostnej hmotnosti sa zahŕňa aj hmotnosť pomocných alebo pracovných zariadení na vozidlo trvalo pripojených.

Posilňovač bŕzd - Zariadenie, ktoré slúži k zníženiu ovládacej sily na brzdový pedál pri brzdení, čím dochádza k rýchlejšiemiu nárastu tlaku v brzdnej sústave, čo umožňuje dosiahnutie kratšej brzdnej dráhy. Pre vodiča je tak brzdenie príjemnejšie.

PowerShift - Po úspechu koncernu VW s dvojspojkovou prevodovkou vyvinula spoločnosť Getrag dvojspojkovú prevodovku pre automobilky Ford, Volvo, Mitsubishi a ďalšie. PowerShift je šesťstupňová poloautomatická prevodovka využívajúca princíp dvoch spojok. Použitie tejto prevodovky prináša oproti klasickej automatickej prevodovke nižšiu spotrebu a emisie CO2.

Pre-Safe Pulse - V roku 2009 predstavila automobilka Mercedes-Benz nový experimentálny automobil pre výskum v oblasti bezpečnosti vozidiel. Tento unikátny automobil niesol názov Mercedes-Benz ESF. Medzi nové bezpečnostné prvky, ktoré tento projekt priniesol, patril aj Pre-Safe Pulse.

Prevodovka - Súbor ozubených kolies umožnujúci lepší prenos síl motora.

Prevodovka DSG - Jedná sa o 6-stupňovú prevodovku, vyvinutú koncernom Volkswagen, ktorá kombinuje športový charakter a nízku spotrebu pohonných hmôt mechanickej prevodovky s komfortom prevodovky automatickej. Umožňuje radenie bez prerušenia ťahu motora. Vďaka použitia dvojitej spojky je vždy najmenej jedno koleso v zábere.

Príslušenstvo vozidla - Pod pojmom príslušenstvo automobilu rozumieme zariadenia a prístroje pevne spojené s vozidlom, ktoré sú po technickej stránke nevyhnutné pre dopravnú činnosť vozidla.

Nenašli ste hľadané slovo?

Napíšte nám ho a my Vám ho objasníme.