Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 29.5.2017
meniny má Vilma
Všetko pre vodičov - Auto lexikón

LI - Index maximálneho zaťaženia pneumatiky.

LPG - (Ligufies Petroleum Gas) Plynné palivo - palivo pre vozidlá poháňané plynom Propan-Butan.

LPG - (Liquefied Petroleum Gas) LPG je označenie pre zmes vykurovacieho plynu propán-bután.

LSD - (Limited slip differential) Diferenciál, ktorý sa s nárastom krútiaceho momentu uzatvára a pomáha preniesť v zákrutách ešte vyššiu časť výkonu na obidve kolesá nápravy - nájdeme ho napr. v sériovej výbave Honda Integra.

Lambda - Grécke písmeno, ktoré sa používa na označenie pomeru vzduchu a benzínu v zmesi.

Lambda sonda - Snímač umiestnený vo výfukovom potrubí pred katalyzátorom, ktorý vyhodnocuje zloženie výfukových plynov a posiela údaje do riadiacej jednotky motora.

Launch Control - Pojem známy zo závodov Formuly 1. Jedná sa elektronický systém kontroly prešmyku hnaných kolies a namáhania konštrukcie prevodovky a spojky z dôvodu vysokých otáčok.

Lexus - Luxusná divízia automobilky Toyota.

Lichobežníková náprava - Zavesenie pomocou lichobežníkovej nápravy je realizované pomocou dvoch nerovnako dlhých priečnych ramien, pričom horné rameno je kratšie. Prostredníctvom týchto ramien sú kolesá zavesené na nápravnici, ráme, prípadne skrini rozvodovky. Vhodnou voľbou vzájomného pomeru dĺžky oboch ramien je možné dosiahnuť veľmi priaznivú kinematiku. Lichobežníková náprava je vhodná ako riadiaca a zároveň môže byť použitá aj ako hnacia.

Liftback - je typ automobilovej karosérie. Má dvoje, alebo štvoro bočných dverí a v porovnaní s hatchbackom sa zadná časť vozidla zvažuje pod miernejším uhlom a je dlhšia.

Lineartronic - V roku 2009 predstavila automobilka Subaru novú automatickú prevodovku s názvom Lineartronic. Nová prevodovka funguje na princípe variátora. Podľa vyjadrenia automobilky sa jedná o celosvetovo prvú CVT prevodovku s pozdĺžnym uložením, určenú pre sériové vozidlá so stálym pohonom všetkých kolies.

Nenašli ste hľadané slovo?

Napíšte nám ho a my Vám ho objasníme.