Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 29.5.2017
meniny má Vilma
Všetko pre vodičov - Auto lexikón

KERS - (Kinetic Energy Recovery System) KERS je skratka označujúca systém pre rekuperáciu kinetickej energie. Táto technológia umožňuje zachytiť a neskôr využiť kinetickú energiu, ktorá by inak nebola využitá, napríklad pri brzdení. Podobne využívajú kinetickú energiu napr hybridné automobily. KERS je však možné využiť na krátkodobé zvýšenie celkového výkonu vozidla, napríklad pri pretekoch Formule 1.

Kapota - (haubna, hood) Otvátateľná časť karosérie, zakrývajúca motorový priestor.

Karburátor - (Karbec) Karburátor je zariadenie na prípravu zmesi pre zážihové spaľovacie motory.

Karoséria - Základná časť vozidla zabepečujúca ochranu a komfort.

Kickdown - Kick down je jedna z funkcií automatickej prevodovky. Pri plnom zošliapnutí plynového pedála dá riadiaca jednotka povel na podradenie na čo najnižší možný prevodový stupeň. Túto funkciu vodič využije napríklad pri predbiehaní a je ňou vybavená väčšina automatických prevodoviek.

Kit Car - Automobil homologovaný v skupine A s väčším rozsahom úprav (napr. rozchod kolies) vyvinutý pre súťaže - s jednou poháňanou nápravou.

Kliková náprava - Kliková náprava je tiež známa ako polotuhá náprava s vlečnými ramenami. Tento druh náprav sa väčšinou používa ako zadná hnaná náprava, je však možné ju použiť aj ako zadnú hnaciu nápravu. U tohto typu konštrukcie nápravy je každé koleso zavesené na jednom alebo dvoch pozdĺžnych ramenách. Kľukové ramená sú obvykle spojené s profilom, ktorý pôsobí ako priečny stabilizátor.

Klimatizácia A / C - (AC aircondition) Klimatizácia vo vozidle zabezpečuje ochladenie vzduchu privádzaného do kabíny. Vzduch sa ochladzuje vo výparníku a takto ochladený je vháňaný do kabíny.

Kolenný airbag - S kolenným airbagom ako prvkom výbavy sa stretnete menej často. Napriek tomu kolenný airbag pomáha chrániť dôležité časti tela, predovšetkým dolné končatiny.

Kompresor Eaton - Eatonov kompresor je mechanicky poháňaný kompresor, používaný napríklad pre preplňovanie spaľovacích motorov. Túto technológiu dnes používa napr. Mercedes-Benz a Jaguár.

Koncept - Prvé spracovanie vozidla (nemusí sa však jednať len o vozidlo).

Konštrukcia pneumatiky - Pneumatika má úplne mimoriadny význam pre prenos síl medzi automobilom a vozovkou. Konštrukcia pneumatiky ovplyvňuje nielen jazdné vlastnosti a komfort cestovania, ale aj bezpečnosť jazdy.

Kyvadlová (uhlová) náprava - Kyvadlová náprava sa používa výhradne ako zadná náprava. Os kývania ramien je v pôdoryse šikmá, preto sa niekedy používa označenie šikmo ťahaná alebo uhlová náprava alebo šikmý záves.

Nenašli ste hľadané slovo?

Napíšte nám ho a my Vám ho objasníme.