Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 29.5.2017
meniny má Vilma
Všetko pre vodičov - Auto lexikón

FAP - Filter pevných častíc, ktorý je vo výfuku naftových motorov HDI vozidiel Peugeot a Citroen (napr. Peugeot 407, 607, Citroen C5, C6) - zachytené sadze v ňom zhoria asi v trojminútových intervaloch - podmienkou je prísada Eolys v nafte.

FAP - filter pevných častíc vo výfuku naftových motorov (najčastejšie koncern PSA,VW), ktorý znižuje emisné normy na základe sekundárneho spaľovania častíc, ktoré sa v ňom uložia. Môžete sa stretnúť aj s iným názvom ako napr. DPF (VW GROUP).

FIA - (Fédération Internationale de l'Automobile) Medzinárodná automobilová federácia - neziskové združenie, ktoré má zastupovať záujmy motoristov a organizácií. Bez jej vedomia sa nemôžu konať žiadne preteky.

FOTA - (Asociácie tímov formuly 1) Skratka FOTA označuje združenia tímov formule 1. V tejto asociácií sa združujú zástupcovia tímov formule 1.

FSI - (Fuel stratifikovaný Injection) Skratka FSI z anglického Fuel stratifikovaný Injection označuje nové benzínové motory s priamym vstrekovaním paliva. Oproti motorom so vstrekovaním paliva do sacieho potrubia majú tieto motory vyšší výkon aj lepší priebeh krútiaceho momentu. Ďalšou výhodou je nízka spotreba a plnenie prísnejších emisných limitov.

FSI - (FUEL STRATIFIED INJECTION) je označovanie benzínových motorov automobilov VW GROUP s priamym vstrekovaním benzínu do valcov.

Fading - Výrazne znížená účinnosť bŕzd spôsobená varom a odparovaním brzdovej kvapaliny.

Fiat MultiAir - Automobilka Fiat predstavila revolučný motor MultiAir. Tento motor pracuje so systémom aktívnej regulácie množstva nasávaného vzduchu do valca. Na vývoji nového motora pracovala motorárska divízia Fiatu, Fiat Powertrain Technologies (FPT). Vývoj tohto revolučného motora trval dvadsať rokov.

Full Hybrid - Ako Full Hybrid je označovaný hybridný automobil, ktorý je schopný pohybovať sa prostredníctvom spaľovacieho motora alebo čisto na elektrický pohon.

Fuzzi Logic - Prispôsobuje radenie automatickej prevodovky charakteru jazdy - rozozná športový štýl jazdy a dovolí vytáčať motor do vyšších otáčok.

Nenašli ste hľadané slovo?

Napíšte nám ho a my Vám ho objasníme.