Články
Videá
Galérie

ATLAS.SK: Pondelok, 29.5.2017
meniny má Vilma
Všetko pre vodičov - Auto lexikón

BABY SMART - BABY SMART je automatické rozpoznanie detskej sedačky.

BAS - (Brake Assistant System) brzdový asistent, ktorý pri zaznamenaní prudkého zošliapnutia brzového pedálu pomáha vyvinúť čo najväčší tlak v brzdovej sústave pre dosiahnutie kratšej brzdnej dráhy.

BDW - (Brake Disc Wiping) Elektronický systém, ktorý v daných intervaloch čistí kotúče od vody, čím zvyšuje účinnosť bŕzd a skracuje brzdnú dráhu.

BLUETEC - BlueTec je označenie pre novú technológiu značky Mercedes-Benz, ktorá uplatňuje nové a ekologicky šetrné vznetové motory.

BMW - (Baerischen Motoren Werke) Nemecká automobilka.

BMW Night Vision - (Nočné Videnie) Night Vision je systém nočného videnia používaný vo vozidlách nemeckej automobilky BMW. Termovízna kamera zachytí objekty pred vozidlom skôr a zreteľnejšie ako ľudské oko.

BMW Assist - S týmto zariadením nie je potrebné hľadať v mapách, vodič dostane aktuálne informácie o dopravných zápchach apod. V prípade vážnej dopravnej nehody je automaticky vyslaný signál záchranárom.

Bentley - Britská automobilka zaoberajúca sa luxusnými vozidlami.

Bezpečnostné oblúky - Bezpečnostné oblúky sú prvkom pasívnej bezpečnosti pre roadstery a kabriolety. Ich funkcie sú nasledovné. Ak riadiaca jednotka vyhodnotí možnosť prevrátenia vozidla, vozidlo okamžite vysunie zadné bezpečnostné oblúky. Vysunutie tuhých bezpečnostných rámov zaisťuje ochranu cestujúcich na zadných sedadlách.

Bi-Xenónové svetlomety - (výbojky) Bi-Xenónové svetlomety sú svetlomety, ktorých zdrojom svetla je výbojka. Na rozdiel od klasických xenónových svetlometov sú schopné prepínať medzi tlmeným a diaľkovým svetlom.

Bi-litronic - Označenie pre xenónový svetlomet firmy Bosch, ktorý má iba jeden zdroj svetla pre stretávacie aj diaľkové svetlo.

Biodiesel - (bionafta) Bionafta sa používa ako alternatíva za ropné palivá.

Bioetanol - Bioetanol je druh alternatívneho paliva. Náhrada benzínu palivom s vysokým obsahom bioetanolu je možné pre špeciálne prispôsobené zážihové motory. Napr. palivo označované E85 obsahuje 85% etanolu a 15% benzínu. Toto palivo si vyžaduje vyšší kompresný pomer motora a úpravu palivového systému pôvodného benzínového motora.

BlueMotion - BlueMotion je technológia veľmi úsporných dieselových motorov. Modely BlueMotion automobilky Volkswagen vychádzajú z klasických vozňov wolfsburgské značky, ktorých konštrukcia bola optimalizovaná na zníženie spotreby paliva a množstva vypúšťaných emisií. Základom každého vozidla je vždy vznetový motor TDI, ktorý vyniká úspornosťou už v štandardnom prevedení.

BlueTDI - (Blue Turbocharged Direct Injection) Prívlastok Blue u známej skratky TDI označuje nové motory, ktoré s predstihom spĺňajú emisnú normu Euro 6. Jedná sa o naftové motory s priamym vstrekovaním paliva, doplnené o katalyzátor DeNOx, ktorý redukuje oxidy dusíka až o 90%.

Bočný náraz - Euro NCAP - Bočný crash-test simuluje náraz do boku automobilu iným vozidlom.

Brzdná dráha - Brzdná dráha je vzdialenosť, na ktorej sa vozidlo idúce nejakou počiatočnou rýchlosťou úplne zastaví. Je to základný parameter bezpečnosti.

Brzdová kvapalina - Brzdová kvapalina slúži k prenosu a rozvodu brzdnej sily od pedála ku kolesám.

Brzdový asistent - Brzdový asistent je zariadenie pomáhajúce vodičovi pri kritickom brzdení. Výrobcovia automobilov dnes ponúkajú rôzne varianty brzdových asistentov a používajú pre ne rôzne označenia. Jednotlivý brzdový asistenti sa však líšia len v spôsobe snímania signálov potrebných na hodnotenie, inak sú v princípe všetky podobné.

Brzdy - Jedná sa o najvýznamnejší prvok aktívnej bezpečnosti. Úlohou bŕzd je vyvolať brzdiaci účinok, kde dochádza k treniu brzdových segmentov o oceľový kotúč alebo bubon. Brzdy sú ovládané mechanicky, hydraulicky alebo pneumaticky stlačeným vzduchom, alebo ich kombináciou. Každé vozidlo musí byť vybavené minimálne dvoma nezávislými brzdovými systémami. Z konštrukčného hľadiska sa brzdy delia na pásové, kotúčové a bubnové.

Nenašli ste hľadané slovo?

Napíšte nám ho a my Vám ho objasníme.