ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Prvá jazda: Nová Kia Rio brzdí pred prekážkou aj sama

22.2.2017 | Testy

Nová Kia Rio je tu, aj s počiatočnou slovenskou cenou. S novým bezpečnostným systémom vie aj sama zastaviť pred prekážkou.

Kia Rio sa dočkala už svojej štvrtej generácie a tá posledná tvorila 15 % percent celkových predajov automobilky. U nás bola s trhovým podielom 6,2 % na piatom mieste vo svojej triede. Dizajn najnovšej generácie Kie Rio sa síce zmenil (nejde len o facelift) ale naživo nám stále pripomína Rio. Hlavne pri pohľade zboku / zozadu. Nová predná kapota však teraz pôsobí dlhšie.

 
 Kia Rio 2017


Celkovo je nová generácia Kie Rio o 15 mm dlhšia (4065 mm), rázvor narástol o 10 mm (2 580 mm) a výška auta klesla o 5 mm. Zaujímavosťou je, že na podnet zákazníkov sú zadné C stĺpiky teraz o 67 mm kratšie aby sa zlepšil výhľad z auta. Skrátenie bolo možné aj vďaka zvýšeniu podielu vysokopevnostnej ocele z 33 % na 51 %. Autá pre náš trh sa vyrábajú domácej v Kórei (továreň v Sohari).

V jednoduchom ale príjemnom interiéri môžete nájsť aj nový infotainment systém s 5 alebo (koncom roka aj) 7 palcovou dotykovou obrazovkou, navigáciou a podporou Apple CarPlay a Android Auto. Potešia aj dva USB konektory - jeden vpredu a jeden vzadu. Čo sa batožinového priestoru týka, ten má objem 325 litrov. Pod jeho dnom si môžete odložiť aj dojazdovú rezervu, nielen lepiacu sadu.

 
 Kia Rio 2017


Vo výbavy nájdete v závislosti od verzie aj bezkľúčové štartovanie, vyhrievanie sedadiel, vyhrievanie volantu, dažďový senzor, automatické svetlá, adaptívny tempomat, zadný parkovací asistent či kameru. Poteší trojfázové vyhrievanie predných sedadiel a vyhrievanie volantu. Z bezpečnostných systémov obsahuje Rio od najnižšej výbavy aj systém riadenia stability vozidla (VSM). Za príplatok môžete mať balík s autonómnym brzdením a identifikáciou chodcov či systém kontroly jazdy v pruhu. Koncom roka pribudne systém sledovania mŕtveho uhla, asistent diaľkových svetiel a systém na kontrolu pozornosti vodiča.

 
 Kia Rio 2017


Rio využíva zavesenie predných kolies MacPherson a zadnú nápravu s torznou tyčou. Pod kapotou nájdete tri benzínové motory a jeden naftový, spolu 6 výkonových variant.

U benzínových motorov je základom 1,25 litrový atmosférický štvorvalec s výkonom 62 kW (82 k) a krútiacim momentom 122 Nm. Nasleduje 1,4 litrový atmosférický štvorvalec s výkonom 74 kW (100 k) a krútiacim momentom 133 Nm. Rovnaký výkon má aj slabší variant 1,0 litrového preplňovaného trojvalca. Výkonnejšia verzia dosahuje 88 kW (120 k) pričom obe majú zhodný krútiaci moment 172 Nm.

 
 Kia Rio 2017


Z naftových motorov je v ponuke štvorvalec 1,4 CRDI s výkonom buď 57 kW (77 k) alebo 66 kW (90 k), v oboch prípadoch s krútiacim momentom 240 Nm.

Motory sú kombinované s manuálnou päťstupňovou alebo šesťstupňovou prevodovkou. S motorom 1,4 MPI je k dispozícii aj štvorstupňový automat s meničom krútiaceho momentu.

Naša veľmi krátka, menej ako polhodinová jazda vo výkonnejšej verzii 1,4 CRDI ukázala, že aj naftové Rio dobre izoluje posádku od hluku motora a akceleráciou nezaostáva za konkurenciou. Páčilo sa nám napríklad aj spracovanie jednoduchého interiéru či príjemné radenie. Po praktickej stránke to bola zas drobnosť ako dobre vyriešený kryt 12 V zásuvky. Čo sa miesta vzadu týka, približne 180 cm vysoký človek si za seba sadne s rezervou na hlavu asi 4 cm a asi 2 cm na nohy. Neskôr, počas klasického plnohodnotného testu, sa na Rio pozrieme aj podorbnejšie.

 
 Kia Rio 2017


Čo sa cien týka, najlacnejšia Kia Rio vás vyjde na 9990 eur so štvorvalcom 1,25 MPI a päťstupňovým manuálom. Súčasťou auta je pre Kiu tradičná 7 ročná záruka (alebo 150 000 km). Predaj začína oficiálne 1. marca, no príležitosť stretnúť sa s autom budete mať aj v priebehu tohto víkendu aj na akcii automobilky.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.