ATLAS.SK: Utorok, 28.3.2017
meniny má Soňa

Nadrozmerný náklad si vyžaduje ďalšieho vodiča. Sedí medzi kolesami!

11.2.2017 | Revue

Na ľahšie manipulovanie s nadrozmerným nákladom vymyslela jedna firma takýto špeciálny podvozok. Má vlastného vodiča sediaceho pod samotným nákladom.

Pri preprave nadrozmerného nákladu ako napríklad prekladov pre mosty je manipulovanie na ceste často obtiažne. Aj za pomoci ďalších sprievodných áut. V jednej americkej firme si však pomohli takýmto špeciálnym podvozkom.

 
 Špeciálny podvozok návesu firmy V. Van Dyke, ktorý dokáže vďaka vlastnému vodičovi zatáčať


Firma V.Van Dyke z amerického Seattlu vytvorila pred pár rokmi špeciálny „steer car" (voľne preložené ako zatáčajúci vagón), ktorý slúži ako podvozok pre koniec návesu. Nie je to však obyčajný podvozok - má vlastného vodiča, ktorý sedí v kabíne medzi zadnými nápravami a pod vezeným nákladom. Jeho úlohou je zatáčať zadnú časť návesu nezávisle na prednom ťahači. Vďaka tomu dokáže celá súprava ísť takmer bokom.

 
Kompletná súprava sa nezmestilla na fotografiu, tak sme aspoň spojili dve takto dokopy, aby ste mali predstavu


Firma vyrobila 11 takýchto podvozkov pričom dva z nich majú vlastné motory pre pohon posilňovača riadenia, vo zvyšných 9 sa namakáte. Elektrickú energiu čerpajú podvozky z predných ťahačov. Celá súprava dokáže prepravovať na diaľnici náklad aj rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu.

Pod článkom nájdete video podvozku v akcii plus ďalšie fotografie. Mohla by to byť celkom zaujímavá skúsenosť, šoférovať niečo takéto, čo poviete? Viete o niečom podobnom u nás? Zároveň mi to pripomína prototyp ťahača Steinwinter.

Autor: Daniel Krnáč
Zdroj: truckinginfo.com, flickr.com


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue