ATLAS.SK: Utorok, 28.3.2017
meniny má Soňa

VIDEO: Tento prototyp auta jazdil na uhlie

6.2.2017 | Revue

Automobilky kedysi skúmali možnosti alternatívnych pohonov. Vznikol dokonca aj takýto prototyp auta, ktoré jazdilo na uhlie.

Začiatkom sedemdesiatych rokov zistili v USA, že ich domáce zdroje ropy budú čoskoro nedostatočné a nasledovala ropná kríza. Tá viedla okrem iného aj k vývoju nových spôsobov pohonu. Jedným z nich bolo turbínové auto Chrysler, ktoré na svoj pohon dokázalo využiť takmer ľubovolné palivo. Od benzínu cez tequilu až po voňavku. 

 
Uhoľný prach ako zroj paliva pre auto


V General Motors však v roku 1978 testovali auto, ktoré by bolo schopné jazdiť na uhlie. Prototyp Oldsmobile Delta 88 využíval ako zdroj energie uhoľný prach a poháňala ho turbína. Uhlie bolo uložené v špeciálnej vibrujúcej nádobe, z ktorej sa presúvalo pomocou pásového dopravníka k splynovaču. Doň ho natlačil stlačený vzduch.

 
 Prototyp auta na uhlie - Oldsmoble Delta 88


U tohto auta plyn na podlahe nehýbal škrtiacou klapkou ale len potenciometrom, ktorý len zvýšil rýchlosť dopravníka uhlia. Auto vraj reagovalo oneskorene no jeho výkon mal v konečnom dôsledku konkurovať malým dobovým V8 motorom.

 
 Prototyp auta na uhlie - Oldsmoble Delta 88


Len s uhlím ste si však nevystačili - na naštartovanie turbíny potrebovalo auto naftu a jeho zvuk pripomínal skôr lietadlo. V akcii si ho môžete pozrieť vo videu pod článkom.

Že sa podobný spôsob pohonu nikdy neuchytil sa vôbec nečudujeme. Stačí spomenúť nepraktickosť paliva a vysoké emisie. Na druhej strane, USA má údajne zdroje uhlia na ďalších 600 rokov a cez druhú svetovú vojnu sa zas v Európe často jazdilo na drevoplyn. Možností je stále dosť. Stačí si pozrieť túto upravenú ruskú motorku Ural.

Autor: Daniel Krnáč
Zdroj: jalopnik.com


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue