ATLAS.SK: Utorok, 28.3.2017
meniny má Soňa

Britská automobilka vstáva z mŕtvych. Ich modely však neomladnú

5.2.2017 | Revue

O tejto britskej automobilke ste však možno nikdy nepočuli. Napriek tomu pripravuje plejádu staronových modelov, ktoré sa po dekádach zmenia len minimálne. Privítajte Alvis.

História automobilov je plná výrobcov, ktorý sú už dávno len históriou. Jedným z nich je aj Alvis, britská automobilka, ktorá existovala od roku 1919 do roku 1967. Prvými výrobkami firmy boli stacionárne motory, karburátory a skútre. Neskôr začali produkovať aj pretekárske autá, letecké motory, obrnené či hasičské autá. Vyrábali samostatné šasi, ktoré často posielali k výrobcom karosérií. Historicky prvým autom pod menom Alvis bol model 10/30. Zaujímavým bol aj model Speed 25 z roku 1939.

 
 Alvis Speed 25 Sport Coupe. Zdroj: wheelsage.com


V roku 1965 sa Alvis stal súčasťou britskej automobilky Rover a výroba osobných áut tým skončila. Produkcia obrnených vozidiel však pokračovala. Neskôr sa Alvis stal súčasťou British Leylandu a v roku 1982 bol predaný firme United Scientific Holdings. Potom zostalo ticho. Až do roku 2017.

 
Jeden z obnovených modelov - Alvis Grabber Coupe


Jaguar tak nie je s ich modelom XKSS jediným výrobcom, ktorý sa rozhodol „obnoviť výrobu nedokončených modelov". Aj Alvis vracia s „novými", „kontinuačnými" modelom. Nová The Alvis Car Company pod vedením Richada Joycea plánuje opäť vyrobiť niekoľko pôvodných modelov, len s minimálnymi zmenami. Niektoré z nich môžete brať tak, že na ne prišiel čas až teraz - nikdy neboli postavené, pretože vypukla druhá svetová vojna.

 
Jeden z obnovených modelov - Alvis Bertelli


Autá by si mali zachovať čo najviac dobovej techniky, no musia spĺňať parametre kategórie v Británii individuálne schvaľovaných áut. To zrejme znamená, že použijú aj staro-nový 4,3 litrový radový šesťvalec (pôvodom z roku 1936), ktorý však vďaka vstrekovaniu paliva plní aktuálne emisné normy. Kombinovaný bude so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a, klasicky, pohonom zadných kolies.

Oprášené modely budú mať mená Graber, Park Ward, Bertelli, Lancefield a Vanden Plas. Nájdete ich v galérii pod článkom, spolu s videom novo postaveného modelu Vanden Plas. Ak by ste chceli napríklad originálny kus tohto modelu, pripravte si pokojne 600 000 eur. Pri tejto cene sa bude cena novo vyrobeného kusu v horizonte 230 000 eur zdať ako „rozumná".

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue