ATLAS.SK: Sobota, 25.3.2017
meniny má Marián

VIDEO: Veyron vs. elektrický Rimac - najrozdielnejšie 1000 koňové duo na svete

12.1.2017 | Revue

Ak by ste boli anglický Lord a mali by ste Bugatti Veyron, prečo by vás vôbec zaujímal nejaký chorvátsky elektromobil? No pretože Rimac Concept One má vyše 1000 koní.

Bugatti Veyron bolo niekoľko rokov dozadu to najrýchlejšie a najluxusnejšie, čo kedy vzniklo. Dnes to však tak ľahké nemá. Jeho stratová výroba už skončila a zuby si naň brúsi McLaren či Ferrari... alebo aj Rimac. Ktože?

 
Bigatti Veyron vs. Rimac Concept One -  Video nájdete pod článkom


Rimac je chorvátska firma vyrábajúca elektromobily a jedným z nich je aj prototyp Rimac Concept One. Ten využíva štyri elektromotory (jeden pre každé koleso) a štyri prevodovky (dve jednostupňové vpredu a dve dvojstupňové dvojspojkové vzadu). Motory dosahujú spoločný výkon 800 kW / 1072 k a krútiaci moment 1600 Nm a na stovku sa auto dostane údajne za 2,6 sekundy. Prvý stupeň dvoch zadných prevodoviek slúži na čo najlepšiu akceleráciu a funguje do 160 km/h. Maximálna rýchlosť auta je 355 km/h.

Preto postaviť ho vedľa Bugatti Veyron nie je možno až také scestné čo sa akcelerácie týka. Už si to rozdal s Ferrari aj Teslou S a zo súbojov vyšiel víťazne. Hoci porovnanie s Veyronom je trochu „od veci", napriek tomu sa ho rozhodol zrealizovať britský Lord Earl Pembroke. Najprv nechal testovacieho pilota Rimacu Miroslava Zrnčeviča pošoférovať jeho Veyron a potom sa karta otočila. Na Rimacu si vďaka systému prakticky ľubovoľného rozdeľovania krútiaceho momentu viete aj zadriftovať.

Postrehy oboch vodičov a jazdy na oboch autách nájdete vo videu pod článkom.

 

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Revue