ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Trump už nevydiera len americké automobilky, ale aj Toyotu a BMW

10.1.2017 | Revue

Záväzok k výstavbe novej továrne v štáte San Luis Potosi v centrálnej časti Mexika je "absolútny", povedal pre BBC marketingový riaditeľ BMW Ian Robertson.

Približne pred týždňom sme písali, že budúci americký prezident pokračuje vo vydieraní amerických automobiliek a je v ňom pomerne úspešný. Americká automobilka Ford úplne ruší plánovanú investíciu v objeme 1,6 miliardy dolárov do výstavby nového závodu v Mexiku a vynaloží 700 miliónov dolárov do rozšírenia výrobných kapacít v štáte Michigan. Minulý týždeň skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) oznámila, že do výroby troch modelov Jeep v USA investuje jednu miliardu dolárov. Už predtým FCA rozhodla, že výrobu pickupov značky RAM opäť vráti do USA.

 
 Donald Trump je skalopevne presvedčený, že autápre USA by sa aj v USA mali vyrábať, ostatné chce extrémne zdaniť (Foto: Shutterstock)


Rovnakému problému čelí aj General Motors. Novozvolený americký prezident totiž prostredníctvom siete Twitter pohrozil uvalením daní na túto automobilku pre dovoz kompaktných vozidiel do USA z Mexika. Trump vo svojom statuse uviedol, že vozidlá Cruze vyrábané v Mexiku GM dováža do USA bez zdanenia. Automobilke povedal, aby tieto vozidlá vyrábala v USA, "alebo aby platila na hraniciach daň". A clá na importované autá by mali byť podľa jeho skorších vyjadrení „naozaj vysoké". A to stále nie je všetko.

Treťou Trumpovou obeťou je japonská Toyota, ktorá chce v Mexiku vyrábať osobné vozidlá Corolla a následne ich vyvážať do USA. Trumpovo aktuálne vyhlásenie, opäť zverejnené cez sociálne siete, je jednoznačné: „V žiadnom prípade! Buď postavíte továreň v USA, alebo budete platiť veľké dovozné clá," oznámil Trump cez Twitter. Toyota reagovala, že zotrváva pri pláne postaviť novú továreň v štáte Guanajuato v centrálnej časti krajiny.

 
 Toyota chce v Mexiku vyrábať osobné vozidlá Corolla a následne ich vyvážať do USA, na svojom pláne zatiaľ trvá


Rovnako je na tom aj automobilka BMW. Tá sa vyjadreniami o „extrémnom zdanení" taktiež nenechala zastrašiť a na výstavbu nového závodu v Mexiku vyčlenilo 1 miliardu dolárov . Záväzok k výstavbe novej továrne v štáte San Luis Potosi v centrálnej časti Mexika je "absolútny", povedal pre BBC marketingový riaditeľ BMW Ian Robertson. Ako dodal, skupina práve v Južnej Karolíne stavia novú továreň za 1 mld. USD a vo finančnom vyjadrení je najväčším exportérom áut vyrobených v USA.

"Nemyslím si, že v BMW sa vôbec diskutuje o tom, či sme v USA doma. Áno, budujeme továreň v Mexiku. Áno, vlani sme postavili závod v Brazílii a tak, ako sa naše kapacity zvyšujú, budujeme továrne aj v ďalších častiach sveta. To je ale súčasť normálnej výrobnej stratégie," povedal Robertson.

Minulý týždeň Trump pohrozil uvalením mimoriadnych daní na automobilku General Motors pre dovoz kompaktných vozidiel z Mexika do USA. Podobné varovanie vyslovil aj na adresu japonskej automobilky Toyota, ktorá chce v Mexiku vyrábať osobné vozidlá Toyota Corolla a následne ich vyvážať do USA.

 
 Záväzok k výstavbe novej továrne v štáte San Luis Potosi v centrálnej časti Mexika je "absolútny", povedal pre BBC marketingový riaditeľ BMW Ian Robertson


V tejto situácii už začali byť nervózni aj samotní Mexičania, prichádzajúci o obrovské investície. Mexiko odmieta vyhrážky na adresu zahraničných firiem, ktoré chcú investovať v krajine. "Odmietame akékoľvek pokusy ovplyvňovať investičné rozhodnutia spoločností využívaním strachu alebo hrozieb," uviedlo koncom minulého týždňa ministerstvo hospodárstva.

Niekto si môže myslieť, že automobilky iba zneužívajú situáciu, v skutočnosti však konajú na základe Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), ktorá im voľný obchod v rámci zúčastnených krajín umožňuje. Uvidíme, ako dlho pri Trumpovej rétorike táto dohoda vydrží v platnosti.

Autor: Martin Domček, SITA

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Ďalšie články zo sekcie Revue